Ekonomsko propadanje Hrvatske rezultiralo je valom iseljavanja koji traje već godinama.
Prema procjenama demografa, oko 50 hiljada ljudi godišnje preseli se u inostranstvo, u zemlje koje pružaju više prilika za dostojanstven i kvalitetniji život.
Hrvatska se našla među zemljama s najvećim padom broja stanovnika, u društvu Sirije i Kosova. Među onima koji traže priliku za bolji život su i neki od onih koji rade u državnoj službi.
Male plaće
Sve više policajaca bježi iz Hrvatske, a na svaka dva policajca koja daju otkaz i odu, u MUP-u u službu uzimaju tek jednog novog. Ove godine, kako neslužbeno saznaje Index.hr, bilo je problema s popunjavanjem godišnje kvote Policijske akademije novog naraštaja policije.
Najviše je novih policajaca iz Slavonije koji poslije budu raspoređeni u Policijsku upravu dubrovačku ili istarsku.
Nerijetko ostavljaju porodice i pokušavaju preživjeti s platom praksikanta, koje su u iznosu od cca 3.600 kuna. Žive u podstanarstvu, a u Dubrovniku se hrane u pučkoj kuhinji.
Index je pisao o hladnijim danima koje su ti isti policajci dočekali u posuđenim jaknama ili bez njih.
Ministarstvo unutrašnjih poslova nije imalo zimske jakne za policijske pitomce, koje je primilo u prošloj i ovoj godini. Policajci pitomci snalaze se kako mogu i rade u potrganim odorama, a remen za oružje vežu žicom.
Policajci u PU dubrovačko-neretvanskoj, ni nakon uspješno završenog pripravničkog staža i položenog državnog stručnog ispita nisu godinama mogli zadužiti lično naoružanje, a čuvali su državnu granicu u doba migrantske krize. Pet su godina radili na državnoj granici bez naoružanja.
Sindikat policijskih službenika je ministra Davora Božinovića upozorio da se vježbe gađanja obavljaju na "suho". U dopisu, sindikalisti upozoravaju kako je oprema policajaca loša i dotrajala, imaju pištolje koji se kvare, lisice koje zatvorenici mogu sami skinuti, stare jakne, stare pancirke...
Ne vježbaju gađanje u dvorani već na "suho", što uspoređuju s plivanjem, ali u bazenu bez vode.
Index neslužbeno saznaje da je sve više onih koji zatraže neplaćeni dopust i odu u neku od zemalja u koje se Hrvati masovno iseljavaju i tamo pronalaze posao, stan i počinju novi život, a u Hrvatsku se vraćaju samo potpisati otkaz u MUP-u i odjaviti prebivalište.
Neplaćeni dopust zbog učenja stranog jezika
Zbog svega navedenog, Index je pitao MUP o tome koliko je policajaca iskoristilo mogućnost dobivanja neplaćenog dopusta u trajanju od šest i više mjeseci u posljednje dvije godine te koliko ih je u to vrijeme nakon neplaćenog dopusta dalo otkaz u toj državnoj službi?
U odgovoru MUP-a stoji da je takav dopust zatražilo 57 policijskih službenika, od kojih je polovina s visokom i višom stručnom spremom, a najviše policajaca je "pobjeglo" iz dubrovačko-neretvanske policije.
Razlozi za traženje neplaćenog dopusta su, uz porodične, porodiljne, odlaske u mirovne misije, obrazovanje, i "učenja stranog jezika".
- Nakon isteka neplaćenog dopusta 14 policijskih službenika prekinulo je radni odnos, od toga najviše iz Policijske uprave dubrovačko-neretvanske -, piše u odgovoru iz MUP-a.