REGION

Stier upozorava na krizu u BiH bez novog izbornog zakona

16.3.2017

Usvajanje novog izbornog zakona nužno je kako Bosna i Hercegovina ne bi zapala u novu političku krizu, kazao je u petak u Neumu ministar vanjskih i evropskih poslova Hrvatske Davor Ivo Stier. 

To je najvažnija politička poruka s kojom su hrvatski čelnici stigli na skup o Hrvatima u BiH, pošto je i predsjednica Hrvatske Kolinda Grabar-Kitarović ranije rekla da “očekuje žurno donošenje novog izbornog zakona koji će garantirati ravnopravnost sva tri konstitutivna naroda”, javljaju agencije. 

Stier je govorio kao uvodničar naučne konferencije "Hrvati BiH nositelji evropskih vrijednosti?", na kojem osim Grabar-Kitarović učestvovao i hrvatski član BiH Predsjedništva Dragan Čović.

- Za uspješnost evropskog puta nužno je paralelno voditi dva procesa. S jedne strane, to je nastavak provedbe socijalno-ekonomskih reformi, a s druge strane nužno je ući u političke reforme, posebice u pogledu reforme izbornog zakonodavstva - rekao je Stier i pojasnio kako rok što ga je Ustavni sud BiH dao za reformu izbornog zakonodavstva istječe u junu 2017. godine.

Po presudi Ustavnog suda BiH iz 2016. nalaže se promjena načina biranja izaslanika za gornji, nacionalno koncipirani Dom naroda budući je diskriminirala Hrvate i omogućavala brojnijim Bošnjacima da im nametnu vlast.

Stier je zbog toga pozvao na provođenje važnih reformi.

- Poznato je da se u izbornoj godini 2018. više neće moći mijenjati pravni okvir za izbore. Zbog toga je ovo proljeće pravo vrijeme da se taj važan dio političke reforme provede, jer ako do toga ne dođe, legitimitet izbora 2018. bit će doveden u pitanje, i doći će do novog produbljivanja političke krize u BiH - istakao je hrvatski ministar vanjskih i evropskih poslova.

On se u svome izlaganju pozvao i na analizu Instituta za društveno-politička istraživanja iz Mostara u kojoj su navedeni brojni primjeri narušavanja prava Hrvata kroz izmjene Daytonskog mirovnog sporazuma.

- Mi ne govorimo ovdje o novom Daytonu, ili novom Ustavu, već o tome da su se u posljednjih 20 godina više puta mijenjali važni i temeljni elementi na način da se sve više udaljavalo od koncepta BiH kao države triju jednakopravnih naroda i jednakopravnih građana. BiH nije država samo jednog naroda, niti samo jedan narod može pretendirati na monopol glede državotvornosti - rekao je Stier.

I Grabar-Kitarović je ranije ocijenila je da je “puzajućim” izmjenama Daytonskog sporazuma i odlukama visokih međunarodnih predstavnika ‘ugrožena konstitutivnost i ravnopravnost Hrvata u BiH’ i najavila da će Hrvatska pojačati diplomatske napore kako bi se dogradio Daytonski mirovni sporazum i spriječili vanjski utjecaji u BiH i širem susjedstvu.

Stier je ponovio da se Hrvatska snažno zauzima za jačanje BiH i njezin euroatlantski put.

- Temeljne smjernice hrvatske politike prema BiH su čuvanje njezina teritorijalnog integriteta, osiguranje mira i stabilnosti te zalaganje za konstitutivnost hrvatskog naroda u BiH koja je neraskidivo povezana s brigom za cijelu BiH u duhu ravnopravnosti Hrvata, Bošnjaka, Srba i svih bosanskohercegovačkih građana. Hrvatska smatra da je upravo euroatlantski put BiH način da se uspješno ostvare ti međusobno povezani ciljeve - dodao je šef diplomatije Hrvatske. 

U Neumu je u četvrtak počela dvodnevna konferencija koja je podijeljena u tri panela – o historiji, kulturi, jeziku i obrazovanju Hrvata, evropskom putu BiH te o ustavnoj i institucionalnoj jednakopravnosti Hrvata.

Vlasnik autorskih prava © avaz-roto press d.o.o.
ISSN 1840-3522.
Zabranjeno preuzimanje sadržaja bez dozvole izdavača.