Zenički mješoviti hor "Art sonore" predstavio je večeras u tom gradu CD pod nazivom "Bosanske sevdalinke i gradske pjesme", koje su u protekle skoro tri godine postojanja hora priredili te izvodili "a capella" na svojim nastupima u zemlji i inostranstvu.
Sve aranžmane priredio je dirigent hora prof. Sajid Jusić, koji je istakao kako su ovog puta objavili 13, od ukupno 16 pjesama koje su do sada izvodili.
- Sevdalinke, u okviru rada našeg hora, zauzimaju jedno posebno mjesto. Priredili smo i jedan cjelovečernji koncert, sastavljen isključivo od sevdalinki i u "a capella" izvedbi. Pjesme su obrađene isključivo na moj način i otpjevane na način kako mi to radimo i na koncertima - kazao je Jusić.
Repertoar primljen i van granica BiH
Sve kompozicije, dodao je, provjerili su na koncertima, koje su izvrsno primljene i izvan granica Bosne i Hercegovine.
- Nedavno smo imali koncert i u Splitu, gdje je tamošnja publika burnim aplauzima ispratila i prihvatila naš nastup. Bukvalno su na nogama ispratili posljednju kompoziciju - kazao je Jusić, koji je podvukao kako ansanbl vrlo rado pjeva sevdalinke i gradske pjesme.
Sevdalinka nađe svoje mjesto, dodao je, nađe i na njihovim koncertima na kojime izvode pjesme drugih žanrova. Album sa sevdalinkama, najavio je, godinama će doživljavati izmjene i dopune, a već večeras će biti dostupan i na YouTube kanalu tog hora.
Mali tiraž
Tiraž je, dodao je, samo 60 primjeraka, jer nije cilj da album bude komercijalan i na tržištu, nego samo da članovi hora, kojih je oko 35, ali i prijatelji hora imaju "fizičku uspomenu" na rad tog hora.
- Koncert sa ovim sevdalinkama trebao bi da obiđe što više gradova u BiH. Smatram da bi i u inostranstvu na najljepši način predstavio naše muzičko stvaralaštvo - istakao je Jusić te zahvalio članovima hora koji je slijedio njegove zamisli.
Zahvalan je i AMUS-u, koji je stao iza njihovog projekta te im omogućio izdavanje CD-a, a član Upravnog odbora AMUS-a Enver Šadinlija večeras je bio i gost zeničke promocije. Šadinlija je podsjetio kako je 4. decembra ove godine, dugogodišnja aktivnost Federalnog ministarstva kulture i sporta te svih onih koji vole pjesmu-sevdalinku, rezultirala uvrštavanjem sevdalinke u kulturnu baštinu UNESCO-a.
- Dobili smo međunarodnu zaštitu sevdalinke, kao autohtone svjetske kulturne baštine. U stvari, UNESCO nama, mislim BiH ništa poklonio. Samo je verifikovano ono što se znalo, što mi znamo šta je sevdalinka - koliko je vrijedna, kakva je njema tradicija, porijeklo, mjesto življenja...UNESCO je, svojim pečatom, nama dao zadaću da je i dalje čuvamo u najboljem, najkvalitetnijem obliku, da bi i dalje ostajala na toj listi. Sevdalinka ima različite načine interepretacije - kazao je Šadinlija, koji je izrazio zadovoljstvo kako se posljednjih godina pokazuje u modernim objavama.
Čuvanje sevdalinke
U tom svjetlu vidi i doprinos zeničkog hora, koji svojim izvedbama sevdalinku čuva kao umjetnost i u jednom drugom umjetničkom izrazu.
- Ali, to rade na najkvalitetniji mogući način. Uostalom, profesor Sajid Jusić je, prije svega, čovjek koji je obrazovan u tom pogledu, ali i kao, manje-više, svi iz te generacije koji smo upamtili zlatno doba sevdalinke, on to ima u srcu i on to voli. Kada se spoji struka i ljubav, dobije se jedan proizvod s kojim se mirne duše može ići na sve velike svjetske pozornice - poručio je Šadinlija, koji je jedan od najvećih poznavalaca sevdalinke.
Jusić je podsjetio kako su početkom ovog mjeseca imali zapažen i nastup na Festivalu "Loline horske večeri" u Sarajevu.