Većini građana Bosne i Hercegovine još nije jasno na osnovu čega, kojih rezultata i kakvog napretka je Evropska komisija dala priliku našoj zemlji da već u decembru dobije status kandidata za članstvo u Evropskoj uniji.
Za mnoge iznenađujućoj odluci doprinijele su i globalna geopolitička situacija i namjere Evrope da uredi vlastito dvorište, ali šansa koju ne smijemo propustiti data je narodu BiH i baš tako je trebamo i tumačiti. Pritom, ne smijemo zaboraviti napore iskrenih prijatelja ove zemlje, kako u EU tako i u parlamentima utjecajnih evropskih država, kao ni činjenicu da su domaći zvaničnici, koji su iz ruku šefa Delegacije EU u BiH Johana Satlera (Johann Sattler) slavodobitno preuzeli preporuku za kandidatski status, istovremeno od srama zbog nerada i još jedne negativne ocjene trebali u crnu zemlju propasti.
Dakle, narod, a ne političari, dobio je pruženu ruku i novu nadu da ćemo imati svoju sobu pod evropskim krovom, da ćemo sa statusom kandidata imati šansu za više finansijske, ali i svake druge podrške Brisela, više investicija, prilika za mlade, te u perspektivi i mogućnost da nam djeca ostaju ovdje, u zemlji iz koje masovno odlaze.
Uvjeti su sasvim jasni, a nova vlast u BiH, ko god je nakon prebrojavanja formirao, pred izborom je hoće li, zarad vlastitog rahatluka, ovaj narod i dalje držati u siromaštvu i beznađu. Status kandidata barem daje nadu, koja je davno počela umirati, bez obzira na to što nam na putu do punopravnog članstva treba još mnogo rada i vremena.
Istovremeno s odlukom iz Brisela, kojoj su doprinijele i odluke visokog predstavnika, u BiH ali i izvan zemlje u toku je kampanja protiv Kristijana Šmita (Christian Schmidt), indirektno i Njemačke, pa i Evrope i SAD koje mu daju punu podršku.
Uz najave da će upravo Šmit, ako to bh. vlasti ne budu željele, uklanjati prepreke na evropskom putu BiH, vrijeme bi trebalo pokazati da li se kroz ovakve napade otkrivaju i politike koje se za put BiH ka EU samo deklarativno zalažu, a u stanju konflikta, stalne krize i nereda ustvari uživaju.