Kao dokaz kontinuiteta američke vanjske politike, pomoćnik državnog sekretara Brajan Hojt Ji (Brian Hoyt Yee) upitao je nedavno balkanske političare zašto sjede na dvije stolice. Bilo je to, doduše, najviše ispostavljeno na adresu Beograda koji svoju EU budućnost dogovara na briselskom “Biedermeier” namještaju iz doba Bečkog kongresa i Napoleonovih ratova, a onda se žulja na drvenoj stolici iz Moskve.
Bosansko pitanje
- Zašto ne stavite sva jaja u EU korpu, odnosno zašto se ne posvetite 100 posto kriterijima iz “aki-kominotera” - upitao ih je Hojt Ji.
“Aki-kominoter” (francuski - Acquis Communautaire - “stjecanje zajednice”) je tzv. akumulirano institucionalno tijelo Evropske unije sastavljano od svih zakona (direktiva, regulacija, odluka), od 1958. godine do danas. To su svi sporazumi i međunarodni ugovori, kao i presude Međunarodnog suda pravde, ali i sve deklaracije, koje je neko u EU usvojio. Deklaracije, znači, nisu benigna (bezopasna) stvar.
Tako je i historičarka iz Beograda Branka Prpa najnoviju svesrpsku deklaraciju koju su promovirali Aleksandar Vučić i Milorad Dodik već proglasila opasnim modelom “kulturne nacije” iz 19. stoljeća. U Evropi su tada počeli nacionalno-integracijski procesi i to kroz “jezičke revolucije”. Valjda je sada svima jasno zašto se bosanski jezik osporava iz Beograda i Banje Luke.
Najavljena deklaracija ipak je pokušaj stvaranja iste države u kojoj bi svi Srbi živjeli u jednoj zemlji, gdje bi se dijelili isti jezik, kultura i “nacionalna” geografija. Sve onako kako su to poredali njeni prvi promotori.
Kao i mnoge od nas koje je Vučić u, inače, odličnom intervjuu za “Dnevni avaz”, nazvao lokalnim budalama, i Prpa je ustvrdila kako je to nastavak koncepta velike Srbije, iako je to neuspješni projekt srpskih elita, evo, već 150 godina.
Nova deklaracija nije obični zmaj od papira, već dokaz da se u Srbiji nikada nisu odrekli velikodržavnog koncepta, pa to još stvara nespokoj u komšiluku, teza je ove historičarke.
Takav koncept, tvrdi se, ipak može otvoriti put za “jedan novi integracioni proces, koji će značiti prekrajanje granica na Balkanu”. To, nažalost, nije strano ni Hrvatskoj, kaže Prpa, inače rođena Splićanka. Zato je BiH još u “srpsko-hrvatskom sendviču”.
A pošto Beograd i Zagreb nikada nisu uspjeli raskomadati Bosnu po svojoj mjeri, iz tog su poraza stvorili zajedničku jugoslavensku državu. Bosansko pitanje je ostalo historijski neriješeno upravo zato, jer je Jugoslavija srušena. Može se to iščitati i iz sada dostupnog CIA arhiva.