KAPTAGON

Droga koja je finansirala Asadov režim

Kaptagon, još poznat kao "kokain za siromašne", bio je ključni izvor prihoda za Assadov režim, stvarajući milijarde dolara prihoda godišnje

Tablete Kaptagona. Hussein Malla/AP

M. A.

prije 4 dana

Kada je vođa sirijskih pobunjenika Ahmed al-Šara stigao u Damask i održao pobjednički govor nakon munjevite vojne kampanje koja je srušila režim Bašara al-Asada, jedna primjedba je prošla gotovo nezapaženo. To je bila njegova referenca na narkotik koji je preplavio Bliski istok u proteklih 10 godina.

- Sirija je postala najveći proizvođač Kaptagona na svijetu. A danas će Sirija biti pročišćena milošću Božjom - rekao je.

Šta je Kaptagon?

Kaptagon je trgovački naziv za fenetilin, spoj amfetamina i teofilina. Djeluje kao snažan stimulans, povećavajući energiju, budnost i osjećaj euforije. Prvobitno je formuliran u Njemačkoj tokom 1960-ih za liječenje poremećaja pažnje i narkolepsije. Iako je izvorno razvijen za medicinske svrhe, zbog izazivanja jake ovisnosti, njegova zloupotreba dovela je do globalne zabrane.

Unatoč tome, ilegalna proizvodnja i konzumacija Kaptagona rasprostranjena je na Bliskom Istoku posebno u zemljama poput Saudijske Arabije, UAE-a i Jordana.

Droga je bila popularna među mladima i radnicima zbog svog stimulativnog učinka. Također, borci u regionalnim sukobima koristili su je za povećanje izdržljivosti i smanjenje straha tijekom borbi.

Sirija kao centar proizvodnje

Tijekom Assadovog režima, Sirija je postala epicentar proizvodnje Kaptagona. Pod pokroviteljstvom vlasti, uključujući Mahera al-Asada, predsjednikovog brata, uspostavljene su industrijske operacije za proizvodnju i distribuciju droge.

Svi dokazi upućuju na to da je Sirija glavni izvor Kaptoganove ilegalne trgovine čija je godišnja vrijednost, prema podacima Svjetske banke, iznosila 5,6 milijardi dolara. Procjenjuje se da je sirijska proizvodnja činila oko 80% globalne ponude Captagona.

Pad Assadovog režima u decembru 2024. doveo je do otkrivanja brojnih tvornica i skladišta Captagona diljem Sirije. Nove vlasti, predvođene koalicijom opozicijskih snaga, odmah su poduzele mjere za suzbijanje proizvodnje i trgovine drogom. U vojnim bazama poput Mezzeha i Doume pronađene su velike količine Kaptagona, koje su potom uništene.

Prema izvješćima, proizvodnja Kaptagona smanjena je za oko 90% nakon promjene vlasti. Iako su neke manje, raštrkane laboratorije možda još uvijek aktivne, industrijska proizvodnja koja je bila zaštitni znak Assadovog režima gotovo je potpuno obustavljena.

Sirijski pobunjenici u skladištima gdje se droga proizvodila. Hussein Malla/AP

Budućnost?

Unatoč značajnom smanjenju proizvodnje u Siriji, stručnjaci upozoravaju na mogućnost premještanja proizvodnje u druge regije. Postoji zabrinutost da bi irački militanti povezani s iranskim Korpusom garde islamske revolucije mogle iskoristiti vakuum i ponovno pokrenuti ilegalnu trgovinu.

Nove sirijske vlasti izrazile su odlučnost u borbi protiv proizvodnje i trgovine Kaptagonom. Međutim, međunarodna suradnja bit će ključna za potpuno iskorjenjivanje ove ilegalne industrije. Zemlje poput Jordana, UAE i Saudijske Arabije, koje su bile glavna odredišta za Kaptagon, također su pojačale napore u suzbijanju krijumčarenja preko svojih granica.

Kaptagon je tijekom proteklog desetljeća imao dubok utjecaj na društva Bliskog Istoka. Finansirao je režime i sukobe te potaknuo porast ovisnosti u ovom dijelu svijeta. Pad Asadovog režima pruža priliku za suzbijanje ove ilegalne industrije, ali ostaje vidjeti kako će se ovaj dio svijeta izboriti s svojim vlastitim ratom protiv droga.

Vlasnik autorskih prava © avaz-roto press d.o.o.
ISSN 1840-3522.
Zabranjeno preuzimanje sadržaja bez dozvole izdavača.