TRAMPOVA ADMINISTRACIJA

Mask ima plan za Pentagon, skupi programi naoružanja idu u historiju: "Ovakve letjelice idu u roju"

Najbogatija osoba na svijetu, Ilon Mask jedan je od najglasnijih u zagovaranju korištenja bespilotnih letjelica

AP

N. H.

prije 6 sati 32 minute

Nekoliko uglednih milijardera i pristalica novoizabranog predsjednika SAD Donalda Trampa (Trump) vodi bitku protiv aviona s posadom i tenkova, tvrdeći da bespilotne letjelice mogu obaviti posao bolje, ali i jeftinije.

Nedavni javni komentari velikih tehnoloških investitora koji se zanimaju za tehnologije bez posade, a koji također imaju utjecaj na Trampa i pomogli su finansirati njegovu kampanju - mogli bi ukazivati na nova velika nastojanja u Trampovom Pentagonu, kojim bi se nekoliko skupih programa naoružanja moglo naći u smeću, u korist aviona bez pilota i vojnih vozila bez vozača.

Zastarjela tehnologija

Najbogatija osoba na svijetu, Ilon Mask (Elon Musk), koji je jedan od lidera Sekretarijata za efikasnost vlade, jedan je od najglasnijih u zagovaranju korištenja bespilotnih letjelica kao zamjenu skupih borbenih aviona s ​​posadom, piše Politico. 

U nizu objava na X-u prošle sedmice, osnivač Tesle je rekao da su "borbeni avioni s ljudskom posadom zastarjeli u doba dronova". 

Također je podijelio video snimku kineskih bespilotnih letjelica i napisao: 

- U međuvremenu, neki idioti još uvijek proizvode borbene avione s posadom poput F-35.

Investitor rizičnog kapitala Mark Andresen (Marc Andreessen), koji je donirao milione Trampovoj kampanji i čija je kompanija Andreessen Horowitz počela ulagati u male odbrambene start-up firme, rekao je u svom podcastu nedavno da je "zemlja koja pobjeđuje u ratu dronovima i tehnološkom ratu ide prema tome da ima najbolju vojsku". 

Andresen je izjavio da mu je bivši časnik specijalnih snaga nedavno rekao da "ako uzmete 40 ljudi i bespilotne letjelice, sada u osnovi možete učiniti gotovo sve... letjelice postaju pametnije i mogu djelovati u rojevima i tako dalje".

No, Mask i Andresen nisu jedini zagovornici i finansijeri tehnologije u Trampovom okruženju - nekoliko drugih je također imenovano ili se navodno takmiče za položaje u njegovoj vladi. 

Tramp je odabrao biznismena Džona Filana (John Phelan) kao svog kandidata za čelo mornarice. Filan, Trampov donator, vodi privatnu investicijsku kompaniju Rugger Management i nije do sada imao nikakve veze s mornaricom.

Navodno je još uvijek u igri za zamjenika ministra odbrane Trej Stivens (Trae Stephens), koji je suosnivač start-upa odbrambenih tehnologija Anduril Industries s Palmerom  Lakijem (Luckey), koji je također podržao Trampa. 

Milijarder i investitor Stiven Fajnberg (Stephen Feinberg), koji je saizvršni direktor Cerberus Capital Managementa i koji je uložio u nekoliko odbrambenih kompanija, također je navodno u utrci za drugog čovjeka Pentagona.

- Može li ministarstvo odbrane ubrzati s uvođenjem dronova? Apsolutno - kaže Bajron Kalan (Byron Callan), analitičar odbrambene industrije u Capital Alpha Partners. 

- Ipak, nije pitanje ili-ili, pitanje je pravog miksa - s posadom i bez posade. 

Rušenje dionica

Također ističe da su Maskove objave na društvenim mrežama "srušile za 3 ili 4 posto vrijednost dionica Lockheed Martina dan nakon što se to dogodilo, iako su se potom malo oporavile. Do ovih će rasprava doći, a ovi komentari bitni su i uzrokovat će promjene vrijednosti dionica".

Kada je obrana u pitanju, Andresen napominje da odbrana od malih bespilotnih letjelica predstavlja golem trošak, kao što je američka mornarica otkrila ove godine u Crvenom moru, kada su njeni brodovi proveli mjesece ispaljujući projektile vrijedne četiri miliona dolara da bi oborile bespilotne letjelice hutista koje koštaju nekoliko hiljada dolara. 

- Možete se odbraniti od jednog drona s projektilom vrijednim 20 miliona dolara. Ali ne možete se odbraniti od 10.000 dronova i zato vam trebaju dronovi - rekao je Andresen

Iako Pentagon troši milijarde na razvoj novih dronova zračnih i morskih dronova - uključujući program Replicator, koji ima za cilj izgradnju hiljadu jeftinih, potrošnih dronova za korištenje u nadzornim i borbenim misijama - nema planova odbacivanja letjelica s posadom.

No, nisu samo avioni s posadom na nišanu nekih moćnih i utjecajnih investitora, navodi Politico.

Dron kao zamjena za sve

Bivši šef Googlea Erik Šmit (Schmidt), koji je bio predsjednik Pentagonovog Odbora za odbrambene inovacije tokom većeg dijela Trampove prve administracije, ali trenutno nije ni savjetnik ni donator, izjavio je prošlog mjeseca da bi se vojska trebala riješiti svojih "beskorisnih" tenkova i zamijeniti ih dronovima kojim bi upravljala umjetna inteligencija.

- Negdje sam pročitao da su SAD imale hiljade i hiljade tenkova negdje pohranjene... riješite ih se. Umjesto toga kupite dron - rekao je na događanju Inicijativa za ulaganje u budućnost u Saudijskoj Arabiji.

Šmit je, inače, osnivač start-upa White Stork, koji želi razviti dronove s umjetnom inteligencijom za vojnu upotrebu.

Jedan savjetnik za odbrambenu industriju koji je želio ostati anoniman, kaže da potencijalno "odbrambena politika koju donose investitori znači da će oni biti vrlo pristrani prema kompanijaam i tehnologiji u koje se može investirati, umjesto prema kompanijama i platformama koje se doista koriste u ratu.

Ako nova administracija ispuni svoje obećanje da će smanjiti broj oružanih sistema s posadom, naići će na žestok otpor. Govoreći u Vašingtonu ovog mjeseca, načelnik američkog Indo-Pacifičkog zapovjedništva, admiral Samuel Paparo, rekao je da manji sistemi bez posade ne mogu zamijeniti brodove i borbene avione s posadom te da ne mogu obaviti posao u golemom prostoru Pacifika.

- Svi su zapeli u ovoj paradigmi ili-ili - rekao je Paparo, napominjući da se primjer masovne upotrebe dronova u Ukrajini ne odnosi nužno na sva polja ratnog djelovanja.

- Ako mislite da je to sve i da možemo odustati od svega ostalog u Pacifiku, kako ćemo održati sve ostalo ako potpuno odustanemo od zračne i pomorske nadmoći u Pacifiku? - upitao je on.

- Prestanimo sa svime. Imamo neke dronove. ... U redu, pa (Kina) ima 2100 boraca - dodao je sarkastičnim tonom.

- Imaju tri nosača aviona. Imaju borbenu snagu od 200 razarača. A, dobro, razumijem, imamo par dronova. Nema problema. Znate, sredili smo tu stvar s Ukrajinom - zaključio je ironično.

Vlasnik autorskih prava © avaz-roto press d.o.o.
ISSN 1840-3522.
Zabranjeno preuzimanje sadržaja bez dozvole izdavača.