Samit o klimatskim promjenama COP29 održava se u Azerbejdžanu, a došlo je do svojevrsnog "haosa" kada je grupa manjih zemalja napustila sastanak na kojem se raspravljalo o finansijskoj ponudi većih država za najugroženije ovim problemom.
Sastanak na kojem se govorilo o ovoj ponudi napustile su grupe nazvane Alijansa malih otočnih zemalja (AOSIS) i najmanje razvijenih država (LDC).
Predstavnici ovih država tražili su najmanje 30 posto novca za njih, rekavši kako klimatske promjene upravo ovim zemljama najviše prijete.
Prema pisanju The Guardiana, osim toga, istakli su da ponuda od 300 milijardi dolara godišnje nije dovoljna za potrebe borbe protiv klimatskih promjena, a pregovori su počeli s ponudom od 250 milijardi dolara.
Dosadašnji dogovor bio za cifru od 100 milijardi dolara godišnje. Ove zemlje nisu napustile samit COP29, već samo ovaj sastanak, odnosno pregovore, tako da se učesnici i dalje nadaju da će doći do dogovora.
Delegacija Saudijske Arabije je optužena da je "pravila promjene u prijedlogu" koje nisu odobrene. Inače, učesnici smatraju ovu zemlju kao glavnu prepreku dogovoru, imajući u vidu koliko je udjel izvoza nafte i fosilnih goriva u njihovoj ekonomiji.
Učesnici su za Guardian potvrdili da je sastanak napustio i izaslanik SAD-a Džon Podesta (John).
Vrijedi još dodati da je samit u Bakuu trebao trajati do 22. novembra, ali se nastavio i danas zbog pregovora o ovom programu, koji su sada upitni.