TRAŽI POVLAČENJE

Ovo su detalji pisma koje je predstavnik Srbije poslao članicama UN-a: Rezolucija o Srebrenici ima politički cilj

On je naveo da ona ima za cilj podjele, a ne ujedinjenje

Ujedinjene nacije. Platforma X

S. S.

10.5.2024

Otpravnik poslova Srbije u Ujedinjenim nacijama Saša Mart uputio je pismo svim članicama UN-a da još jednom razmisle o usvajanju Rezolucije o Srebrenici.

On je naveo da bi zbog "osjetljivosti teme bilo važno provesti konsultacije prije usvajanja".

- Nije bilo konsultacija niti dogovora o tekstu nacrta rezolucije na nivou Bosne i Hercegovine, što je neprihvatljivo. Ne postoji odluka Predsjedništva Bosne i Hercegovine o ovom pitanju, kako je to predviđeno Ustavom Bosne i Hercegovine. Ni u tom regionu nije bilo konsultacija, što je zabrinjavajuće, posebno ako se ima u vidu da se proces suočavanja s teškim naslijeđem rata u Bosni i Hercegovini, usmjeren na pomirenje i izgradnju povjerenja, tiče prije svega regiona. O tekstu nacrta rezolucije pregovarano je unutar jezgre grupe država u tajnosti, dok sam proces pregovora sa širim članstvom u UN nije bio izraz iskrene namjere sponzora da pregovaraju o tekstu, već je bio nametnut reakcijama država - kazao je Mart.

O konsultacijama

Dodao je da je pri predstavljanju nacrta glavni pokrovitelj prvobitno najavio da neće biti konsultacija.

On tvrdi da se o prijedlozima odlučivalo samo unutar grupe koja je predložila rezoluciju i da nisu data obrazloženja zašto su neki amandmani prihvaćeni, a drugi odbijeni.

- Nikada nismo dobili odgovor na pitanje zašto Srbija nije pozvana u osnovnu grupu. U ime svoje Vlade moram da istaknem da je Republika Srbija, otkako je prvi put saznala za plan dostavljanja pomenutog prijedloga rezolucije, tek u aprilu ove godine nastojala da predstavi kosponzorima i državama članicama sve razloge zbog kojih ovako predložen nacrt rezolucije izaziva tenzije u regionu i podjele među članicama UN-a - istakao je.

Naveo je i da su ranije pozivali na povlačenje nacrta i vraćanje procesa na početak kako bi se postigao konsenzus, kako u BiH, tako u regionu.

- Sa žaljenjem moram da kažem da su se države članice UN-a na ovaj način dovele u situaciju u kojoj su se dovele. Oni će zauzeti stav o pitanju obilježavanja sjećanja na žrtve tragičnog rata, pitanju koje zahtijeva konsenzus - istakao je.

Ponovio je priču o tome da inicijativa ima politički cilj s obzirom na trenutak kada se predlaže.

Turbulentan trenutak

- Nažalost, moram napomenuti da je ovo inicijativa sa nesumnjivim političkim ciljevima jer je za njeno usvajanje odabran ovaj vrlo turbulentan trenutak u kojem se svijet nalazi. Konačno, i što je najvažnije, ovako provedena inicijativa i bez dogovora u Bosni i Hercegovini i regionu ne samo da neće učvrstiti mir i zaliječiti rane iz prošlosti. ali će dodatno produbiti jaz između naroda i ugroziti proces pomirenja. Želim vjerovati da će države članice uzeti u obzir sve gore navedene argumente i da će se suprotstaviti takvoj inicijativi koja je usmjerena na podjelu, a ne na ujedinjenje - zaključio je.

Vlasnik autorskih prava © avaz-roto press d.o.o.
ISSN 1840-3522.
Zabranjeno preuzimanje sadržaja bez dozvole izdavača.