U subotu je započelo prebrojavanje glasova nakon predsjedničkih izbora održanih u Tajvanu, u sjeni prijetnji iz Kine da bi izbor pogrešnog vođe mogao stvoriti pozornicu za rat na samoupravnom otoku.
Peking je u danima koji su prethodili izborima kritizirao favorita Lai Ching-tea, aktualnog potpredsjednika, kao opasnog "separatistu", a uoči glasanja kinesko ministarstvo odbrane obećalo je "srušiti" svaki korak prema tajvanskoj neovisnosti.
Rezultati se očekuju večeras
Komunistička Kina smatra Tajvan, odvojen od kopna tjesnacem od 180 kilometara, svojim vlasništvom i kaže da neće isključiti korištenje sile za "ujedinjenje“.
Birališta su zatvorena u 16.00 sati nakon što je biračko tijelo od gotovo 20 miliona glasalo.
Rezultati se očekuju u subotu navečer, a ishod pomno prate i Peking i Vašington, glavni vojni partner Tajvana, dok se dvije supersile bore za utjecaj u strateškoj regiji, javlja France24.
Lai, iz Demokratske progresivne stranke (DPP), istakao se tokom burne kampanje kao branitelj tajvanskog demokratskog načina života.
- Ovo je tajvanska teško stečena demokratija. Svi bismo trebali cijeniti našu demokratiju i glasati s entuzijazmom - rekao je Lai novinarima dok je glasao u školskoj sportskoj dvorani u južnom gradu Tainanu.
Privredni prosperitet
Njegov glavni protivnik Hou Yu-ih, iz opozicionog Kuomintanga (KMT), zalaže se za toplije veze s Kinom i optužuje DPP da izaziva antagonizam Pekinga svojim stavom da je Tajvan "već neovisan".
KMT je rekao da će potaknuti privredni prosperitet uz održavanje jakih odnosa s međunarodnim partnerima, uključujući Sjedinjene Države.
Tajvan zabranjuje objavljivanje anketa unutar 10 dana od izbora, ali politički promatrači kažu da se očekuje da će 64-godišnji Lai osvojiti čelnu dužnost, iako će njegova stranka vjerovatno izgubiti parlamentarnu većinu.
U utrci je također došlo do uspona novonastale populističke Tajvanske narodne stranke (TPP), čiji je vođa Ko Wen-je dobio podršku svojom ponudom protiv establišmenta o "trećem putu" izlaska iz dvostranačke mrtve tačke.