Sjeverna Koreja nastavila je 2023. razvijati nuklearno oružje i proizvoditi nuklearni fisijski materijal, izbjegavajući sankcije UN-a kojima je cilj prekinuti finansiranje nuklearnih programa i programa balističkih projektila Pjongjanga, navodi se u neobjavljenom izvještaju UN-a.
- Nakon rekordnog nivoa kibernetičkih krađa u 2022., procijenjene na 1.7 milijardi dolara, hakeri iz DNRK (Sjeverne Koreje) navodno su nastavili uspješno ciljati kriptovalute i druge finansijske razmjene na globalnom nivou - napisali su nezavisni promatrači sankcija u izvještaju Vijeću sigurnosti UN-a koje je Reuters jučer dobio na uvid.
Kibernetički napadi
Promatrači, koji dvaput godišnje podnose izvještaj Vijeću, ranije su optuživali Sjevernu Koreju da koristi kibernetičke napade kako bi pomogla u finansiranju svojih nuklearnih i raketnih programa. Sjeverna Koreja je odbacila optužbe o hakiranju ili drugim kibernetičkim napadima.
Misija Sjeverne Koreje pri Ujedinjenim narodima u Njujorku nije odmah odgovorila na zahtjev za komentar o izvještaju.
Smjena generala
Ranije jučer, sjevernokorejski čelnik Kim Jong Un smijenio je vrhovnog vojnog generala i pozvao na dodatne pripreme za mogućnost rata, povećanje proizvodnje oružja i proširenje vojnih vježbi, pisao je jučer tamošnji medij KCNA.
Sjeverna Koreja je pod sankcijama UN-a zbog svojih nuklearnih programa i programa balističkih projektila od 2006. Te su mjere jednoglasno ojačane tokom godina, ali 15-člano tijelo sada je u mrtvoj tačci jer Kina i Rusija guraju njihovo ublažavanje kako bi uvjerile Pjongjang da se vrati razgovorima o denuklearizaciji.
UN-ovi promatrači sankcija rekli su da su hakeri koji rade za sjevernokorejski Glavni ured za izviđanje (RGB), njenu glavnu obavještajnu agenciju, "nastavili koristiti sve sofisticiranije kibernetičke tehnike za krađu sredstava i informacija".
- Firme u sektoru kriptovaluta, odbrane, energetike i zdravstva bile su posebno ciljane - napisali su u sažetku izvještaja koji bi trebao biti objavljen sljedećih sedmica.
Dodaje se da je DNRK nastavila s pristupom međunarodnom finansijskom sistemu i također se uključila u nezakonite finansijske operacije.
Nezakonit izvoz uglja
Promatrači su saopćili o kontinuiranom nezakonitom izvozu uglja i "bogatom izboru mjera za izbjegavanje sankcija koje provode brodovi koji isporučuju rafinirane naftne proizvode u DNRK". Sjeverna Koreja je također nabavila 14 novih brodova kršeći sankcije.
- Iako su granice zemlje i dalje uglavnom zatvorene, obujam trgovine se povećao, uglavnom zbog ponovnog pokretanja željezničkog saobraćaja. Velik izbor strane robe brzo se ponovno pojavio - napisali su promatrači, dodajući da su nastavili istraživati nezakoniti uvoz luksuzne robe.
Promatrači su rekli da također istražuju navodni sjevernokorejski izvoz vojne komunikacijske opreme i streljiva te "moguće slučajeve prodaje oružja".