ZLOGLASNA GRUPA

Američka Vlada prati Wagnerove plaćenike: U fokusu aktivnosti u Africi i Srbiji

U spisima se navodi i da Rusija plaćenike iz Wagnera koristi za borbu protiv anti-putinovskog raspoloženja te odbranu vladinih interesa u području rudarstva, vojske i oružja

Prigožin: "Putinov kuhar" na čelu Wagnera. Screenshot / Twitter

E. Ć. / Politico

12.1.2023

Najviši američki dužnosnici pojačano prate kretanja i napore privatne ruske vojne skupine izvan Ukrajine dok Rusija nastavlja koristiti tu organizaciju za pokretanje operacija za stvaranje utjecaja u Evropi i Africi, objavio je Politico.

Administracija američkog predsjednika Džoa Bajdena (Joe Biden) smanjila je prošlog mjeseca nivo tajnosto povjerljivih obavještajnih podataka navodeći kako se Rusija oslanja na grupu Wagner u Ukrajini za regrutiranje zatvorenika i pokretanje ofanziva u Bahmutu.

Kako Politico javlja, američki zvaničnici također prikupljaju obavještajne podatke oko aktivnosti Wagnerovaca u zemljama poput Srednjoafričke Republike, Malija, ali i Srbije. U spisima se navodi da Rusija plaćenike iz Wagnera koristi za borbu protiv anti-putinovskog raspoloženja te obranu vladinih interesa u području rudarstva, vojske i oružja.


Djeluju u desecima zemalja

Wagner grupa, u vlasništvu ruskog oligarha Jevgenija Prigožina, djeluje u desecima zemalja i sarađuje s vladama na vojnim i političkim projektima. SAD je dugo pratio aktivnosti grupe širom svijeta, posebno u zemljama poput Sirije, gdje su stacionirane američke trupe.

Nedavne izjave američkih dužnosnika naglašavaju visok stepen zabrinutosti Bajdenove administracije zbog oslanjanja Rusije na skupinu i Wagnerove sposobnosti da oblikuje događaje u zemljama s kojima SAD i njegovi saveznici imaju poslovne i diplomatske odnose.

Spisi pokazuju kako američki dužnosnici prate kretanje i aktivnosti Wagnera na terenu u Srednjoafričkoj Republici i Srbiji te u kojoj mjeri ova grupa predstavlja prijetnju lokalnim snagama i dužnosnicima.

Iako je Wagner godinama djelovao u obje zemlje, dokumenti daju novi kontekst tome kako Bajdenova administracija analizira sve veću aktivnost paravojne skupine u politički turbulentnim zemljama.

- Sve je veći fokus na ruski odnos u Africi i na izgradnju sfere utjecaja koja zapravo nije postojala od kraja Hladnog rata. Upotreba privatnih vojnih tvrtki, posebno kao što smo vidjeli u zemljama sa slabim upravljanjem, stalnim sigurnosnim izazovima i obogaćenim prirodnim resursima, postavlja Wagner da ili provede sigurnosne sporazume ili olakša buduće diplomatske odnose s tim zemljama - rekla je Katrina Doksi (Catrina Doxsee), pridružena direktorica i suradnica za Transnational Threats Project pri Centar za strateške i međunarodne studije.


Američke sankcije

Inače, Prigožin i Wagner godinama su pod američkim sankcijama. Ali SAD je nedavno poduzeo dodatne korake kako bi pokušao kontrolirati Wagnerov pristup oružju. Krajem decembra, Bajdenova administracija provela je dodatne izvozne kontrole na Wagneru, otežavajući pristup bilo kakvoj opremi s američkom tehnologijom.

Administracija također prati Wagnerovo kretanje u Srbiji i Bjelorusiji. Izvješća o operativcima Wagnerove grupe u Bjelorusiji pojavila su se 2020. godine. Vlada u Minsku objavila je da je uhapsila 33 operativca koji su radili na sijanju haosa uoči predsjedničkih izbora. Od tada se bjeloruska vlada, pod vodstvom predsjednika Aleksandra Lukašenka, približila Rusiji.

Wagner je pozicionirao svoje ljude i u Beogradu, a početkom decembra najavio je i službeno otvaranje poslova u Srbiji, piše Politico. Od tada je pokrenuo operacije utjecaja kako bi se suprotstavio aktivnostima ruske dijaspore protiv Putinovog režima, stoji u jednom spisu.

Američki dužnosnici planiraju dodatne akcije protiv Wagnera kako bi ograničili njegovu ulogu u Ukrajini. SAD je već sankcionirao Prigožina, grupu i njihovu mrežu, no vjerojatno će uslijediti dodatne financijske mjere, piše Politico.


Video
Vlasnik autorskih prava © avaz-roto press d.o.o.
ISSN 1840-3522.
Zabranjeno preuzimanje sadržaja bez dozvole izdavača.