29 OSOBA POGINULO

Kako je hvatanje sina El Čapa, najvećeg narkobosa u historiji, izazvalo pokolj

Najmanje 19 osumnjičenih članova kartela i 10 pripadnika vojske poginulo je tokom nasilnih sukoba u sjevernoj meksičkoj državi Sinaloi

Hapšenje sina El Čapa dovelo do haosa. CEPROPIE via AP File / AP Photo/Martin Urista

N. Aj.

7.1.2023

Savezni sudac Meksiko Sitija zaustavio je izručenje sina Hoakina El Čapa Guzmana (Joaquin El Chapo Guzman), navodnog vođe narkokartela Ovidija Guzmana, Sjedinjenim Državama u petak, dan nakon što je uhapšen u intenzivnoj operaciji u sjevernom Meksiku koja je dovela do smrti 29 osoba.

SAD traži Guzmanovo izručenje zbog trgovine drogom i ponudio je do 5 miliona dolara za informacije koje bi dovele do hvatanja čovjeka za kojeg kažu da je "visoki član kartela Sinaloa".

U četvrtak je meksički ministar vanjskih poslova Marcelo Ebrard potvrdio da postoji nalog za hapšenjem u SAD-u od 19. septembra 2019., ali je rekao da moguće izručenje Guzmana neće biti trenutno zbog formalnosti zakona. Također je naveo da je protiv Guzmana u toku pravni postupak u Meksiku.

El Čapo pobjegao iz zatvora

Prema mreži Televisa i drugim meksičkim medijima, drugi federalni sudac kasnije je naredio da Guzman dobije 60 dana preventivnog pritvora do izručenja. Guzman će boraviti u saveznom zatvoru s maksimalnom sigurnošću Altiplano. CNN je zatražio odgovor od Guzmanove odbrane, ali ga još nije dobio.

Guzmanov otac El Čapo pobjegao je upravo iz zatvora Altiplano 11. jula 2015. kroz preko kilometar dug tunel u kojem je bio motocikl na gusjenicama. Kasnije je uhapšen i četiri godine kasnije osuđen u SAD-u po 10 tački, uključujući sudjelovanje u kontinuiranom kriminalnom pothvatu, trgovinu drogom i optužbe za korištenje vatrenog oružja. Osuđen je na doživotni zatvor plus 30 godina i naloženo mu je da plati 12.6 milijardi dolara.

Ovidija Guzmana prethodno su uhapsile federalne vlasti u oktobru 2019., ali je pušten na slobodu prema nalogu predsjednika Andresa Manuela Lopeza Obradora kako bi se izbjeglo daljnje krvoproliće.

Njegovo posljednje hapšenje dolazi nekoliko dana prije posjete američkog predsjednika Džoa Bajdena (Joe Biden) i kanadskog premijera Džastina Trudea (Justin Trude) Meksiko Sitiju kako bi prisustvovali samitu čelnika Sjeverne Amerike.

Hvatanje Guzmana mogao bi biti način da Lopez Obrador pokaže SAD-u da "kontrolira oružane snage i sigurnosnu situaciju u Meksiku", rekla je za CNN Gledis Mekormik (Gladys McCormick), vanredna profesorica na Sveučilištu Syracuse, koja se bavi odnosima između Meksika i SAD-a.

Na konferenciji za novinare u petak Lopez Obrador porekao je da je Guzmanovo hapšenje bilo povezano s Bajdenovim dolaskom, rekavši da su meksičke vlasti djelovale autonomno.


Grad mirniji

- Što se tiče tumačenja, ima ih puno, ne dijelimo ih, djelovali smo autonomno - rekao je meksički predsjednik.

Nakon Guzmanova hapšenja u Kulijakanu u četvrtak u gradu je izbio haos. Njegovo hapšenje rezultat je dugotrajne operacije u kojoj je sudjelovalo 200 specijalaca, rekao je u petak ministar obrane Luis Kresensio Sandoval (Cresencio). Lokalni dužnosnici pozvali su građane da se sklone kod kuće zbog sukoba s članovima kartela u raznim dijelovima grada.

Haos na ulicama - Avaz
Dnevni avaz
Dnevni avaz
Dnevni avaz
Dnevni avaz
+4

Najmanje 19 osumnjičenih članova kartela i 10 pripadnika vojske poginulo je tokom nasilnih sukoba u sjevernoj meksičkoj državi Sinaloi, nakon što su vlasti uhapsile Guzmana, zajedno s još 21 osobom. Nema izvještaja o poginulim ili povrijeđenim civilima.

Sigurnost u zatvoru Altiplano pojačana je otkako je Guzman pritvoren, dodao je ministar. Predsjednik je kasnije u petak rekao da je grad mirniji i da službenici rade na raščišćavanju cesta.

- U Kulijakanu smo otvorili sve blokirane ceste i radimo na uklanjanju vozila koja su na ulicama - rekao je Lopez Obrador.

Država Sinaloa, u kojoj se nalazi Kulijakan, dom je jedne od najmoćnijih svjetskih organizacija za krijumčarenje narkotika, kartela Sinaloa, čiji je vođa bio El Čapo.

Američki State Department napisao je da su istrage organa za provođenje zakona pokazale da su Guzman i njegov brat Hoakin Guzman-Lopez (Joaquin), "naslijedili velik dio prihoda od narkotika" nakon smrti drugog brata Edgara Guzman-Lopeza.

Počeli su ulagati velike količine novca u kupovinu marihuane u Meksiku i kokaina u Kolumbiji. Također su počeli kupovati velike količine efedrina iz Argentine i organizirali krijumčarenje proizvoda u Meksiko - rečeno je iz State Departmenta.

Braća su također navodno nadgledala procijenjenih 11 "laboratorija metamfetamina u državi Sinaloa", kaže State Department.

Video
Vlasnik autorskih prava © avaz-roto press d.o.o.
ISSN 1840-3522.
Zabranjeno preuzimanje sadržaja bez dozvole izdavača.