Ministarstvo vanjskih poslova Kine danas je saopćilo da Velika Britanija mora prekinuti svaki oblik službene komunikacije s Tajvanom.
Reakcija ministarstva stiže nakon što je objavljeno da britanski ministar Greg Hends (Hands) namjerava posjetiti spomenuti otok.
Kina polaže pravo na demokratski Tajvan i oštro se protivi bilo kakvoj službenoj interakciji između Taipeija i stranih vlada jer smatra da to predstavlja potporu odvojenosti Tajvana od Kine.
- Pozivamo britansku stranu da prekine bilo kakav oblik službene trgovine s Tajvanom i prestane slati pogrešne signale separatističkim snagama za neovisnost Tajvana. Tajvanske vlasti moraju prestati surađivati sa stranim silama - rekao je Zao (Zhao) Lijian, glasnogovornik kineskog ministarstva vanjskih poslova, a prenosi Reuters.
Podsjetimo, britanski ministar trgovine Greg Hends se namjerava ove sedmice tokom dvodnevne posjete Tajvanu sastati s predsjednicom Tsai Ing-ven (Ing-wen) i biti sudomaćin 25. godišnjih trgovinskih pregovora Ujedinjenog Kraljevstva i Tajvana.
- Lična posjeta Tajvanu jasno pokazuje britansku predanost jačanju trgovinskih veza Ujedinjenog Kraljevstva i Tajvana. Poput Britanije, Tajvan je zagovornik slobodne i poštene trgovine - stoji u saopćenju njegoog ureda.
Hends će se također sastati s tajvanskom ministricom trgovine Vang Mei-hua (Wang).
Tajvansko ministarstvo gospodarstva odbilo je komentirati njegovu posjetu i navelo da su sastanci koje dogovara zatvoreni za medije.
Tajvan smatra Britaniju demokratskim partnerom i ohrabren je zabrinutošću Londona zbog nedavnih kineskih vojnih vježbi blizu otoka i podrškom Britanije da Tajvan sudjeluje u međunarodnim organizacijama iz kojih je otok isključen zbog otpora Kine.
Kao i Tajvan, Britanija se želi pridružiti Sveobuhvatnom i progresivnom sporazumu za transpacifičko partnerstvo (CPTPP). Članice su se u februaru složile da Britanija može nastaviti sa svojim zahtjevom za članstvo, pošto je u potrazi za novim trgovinskim odnosima nakon izlaska iz Evropske unije. I Kina je uputila zahtjev za članstvo u CPTPP-u.
Britanija nema službene diplomatske veze s Tajvanom, ali njeguju bliske ekonomske i neformalne odnose, a Britanija ima de facto ambasadu u Taipeiju. Zapadni političari i drugi dužnosnici pojačali su svoje posjete Tajvanu usprkos bijesu Pekinga.
Kina je organizirala vojne vježbe blizu Tajvana u avgustu nakon posjete predsjednice Zastupničkog doma američkog Kongresa Nensi (Nancy) Pelosi Taipeiju.