Rusija je pojačala korištenje energije kao oružja daljnjim smanjenjem isporuke prirodnog plina putem svog najvećeg plinovoda u Europu, što je potaknulo Njemačku da optuži Kremlj da pokušava povisiti cijene, piše Bloomberg.
Gazprom PJSC ograničava isporuku plina svojim plinovodom Sjeverni tok u Njemačku za 60 posto, povećavajući početno smanjenje najvećem evropskom kupcu. Taj potez doprinosi smanjenju dotoka u Italiju za 15 posto, drugom najvećem kupcu ruskog plina na kontinentu, stavljajući veći pritisak na ionako tijesna europska energetska tržišta i uzrokujući porast cijena plina za više od 25 posto.
Njemački ministar privrede Robert Habek (Habeck) rekao je da Rusija pokušava uznemiriti tržišta i podići cijene, ali da je sigurnost snabdijevanja za sada zajamčena. Ograničenja su ponovno izazvala napetosti s Moskvom, koje su se smirile nakon što je nekoliko evropskih zemalja pronašlo načine plaćanja plina u rubljama, ispunjavajući zahtjev predsjednika Vladimira Putina.
- Industrija se mora pripremiti za nultu količinu ruskog plina - rekao je Tijeri Bros (Thierry), bivši energetski analitičar i profesor na Pariškom institutu za političke studije i dodao: Kompanije iz EU koje su prihvatile izokrenuti ugovor kako bi nastavile primati plin sada bi trebale shvatiti da politički diktati mogu doći bilo kada iz Kremlja.
Gazprom PJSC od četvrtka ograničava isporuke preko Sjevernog toka na 67 miliona kubnih metara dnevno. To je smanjenje sa smanjenja od 40 posto na ograničenje od 100 miliona kubičnih metara dnevno objavljeno u utorak. Komunalni div Uniper SE, najveći njemački kupac ruskog plina, rekao je da je dobio 25 posto manje plina nego što je ugovorio od Gazproma.
- Rusija ponovno koristi plin kao oružje, podižući cijene plina na nove visoke vrijednosti, s ciljem ograničavanja kapaciteta Evrope za punjenje skladišta - rekao je Tim Keler (Timm Kehler), predsjednik lobističke grupe njemačke plinske industrije Zukunft Gas.
- Evropska energetska tržišta su sada postala još čvršća i tvrtkama bi moglo biti teško iskoristiti plin da popune prazninu - dodao je, prenosi Bloomberg.
Inače, Rusija je već prekinula isporuku pojedinim zemljama koje su odbile plaćati u rubljama. Bez ruskog plina ostali su Poljska, Bugarska, Nizozemska i Finska.