Predsjednik Rusije, Vladimir Putin trudi se održati privid normalnosti, iako se približava stoti dan rata, koji on i dalje naziva "specijalnom vojnom operacijom".
Dok se njegova vojska ove sedmice probijala do ukrajinskog grada Sjeverodonjecka, Putin je na svečanosti u čast jako velikih obitelji, koju je prenosila televizija, opušteno razgovarao.
Od početka rata sastao se, uglavnom putem interneta, s učiteljima, šefovima naftnih i transportnih kompanija, dužnosnicima odgovornima za borbu protiv šumskih požara i liderima najmanje 12 ruskih regija, od kojih se mnoge nalaze hiljade kilometara daleko od Ukrajine.
Uz nekoliko sjednica njegova Vijeća sigurnosti i niza razgovora s liderima drugih zemalja, našao je vremena za videoobraćanje igračima, trenerima i gledaocima sveruske noćne hokejske lige.
Ovakva ustaljena, gotovo dosadna rutina, u skladu je s narativom Kremlja da ne vodi rat, već samo "specijalnu vojnu operaciju" za obuzdavanje problematičnog komšije. Čovjek, čija je vojska debelo podbacila u Ukrajini te je izgubila bitke za dva najveća grada i stvorila nebrojene žrtve, ne pokazuje znakove uznemirenosti, piše Reuters.
Premda priznaje uticaj zapadnih sankcija, tvrdi da će ruska ekonomija ojačati i postati samodostatnijom, a da će se zapadu sankcije obiti o glavu, jer će cijene goriva i hrane vrtoglavo porasti. Međutim, dok rat i dalje bjesni te mu se ne nazire kraja, Putin se suočava sa sve većim izazovom da održi privid normalnosti.
Što se vojske tiče, Putinova postupno napreduje u istočnoj Ukrajini, no SAD i njegovi saveznici povećavaju opskrbu Kijeva oružjem, što uključuje i ovotjedno obećanje SAD-a o naprednim raketnim sistemima.
Ako ruska ofanziva posustane, Putin će možda biti prisiljen objaviti potpunu mobilizaciju rezervista kako bi pomogli njegovoj istrošenoj vojsci, smatraju zapadni stručnjaci za odbranu, piše Reuters.