Sjedinjene Američke Države podržavaju napore Kosova da se priključi NATO-u i Evropskoj uniji, rekla je američka senatorka Džin Šahin (Jeanne Shaheen) na konferenciji za novinare poslije susreta sa predsjednicom Kosova Vjosom Osmani.
- Radujemo se što ćemo podržati vaše želje da budete dio NATO-a. Senator Tilis i ja smo kopredsjedavajući Grupe za praćenje NATO-a i naporno radimo da podržimo napore američkog Kongresa oko funkcionisanja NATO-a, da podržimo aspiracije zemalja poput Kosova, koje su zainteresovane za ulazak u NATO - rekla je senatorka Šahin.
- Podržavamo i vašu želju da idete putem evropskih integracija i vaše partnerstvo sa Zapadom - dodala je ona.
Senatorka Šahin izrazila je i zabrinutost da bi rat u Ukrajini mogao da utiče i na zemlje zapadnog Balkana.
- Radujemo se što ćemo nastaviti saradnju oko izazova sa kojima se svi suočavamo, posebno u ovom sigurnosnom okruženju sa kojim se sada suočavamo u Evropi, sa svim onim što se dešava u Ukrajini i ničim izazvanom agresijom Rusije. Ne želimo da se to dogodi nigdje drugde u Evropi i želimo da se rat što prije završi - naglasila je senatorka.
Predsjednica Kosova Vjosa Osmani je rekla da je američke senatore obavijestila o namjerama Srbije, koje su, prema njenoj ocjeni, vraćanje Balkana u prošlost.
- Postojao je i postoji ozbiljan interes Rusije da destabilizuje naš kontinent i naš region - navela je Osmani i ocijenila da do destabilizacije neće doći.
Američki senatori su se u Prištini sastali i sa premijerom Kosova Albinom Kurtijem.
Američki senator Kris Marfi (Chris Murphy) je pred medijima nakon sastanka sa Kurtijem rekao da se razgovaralo o interesu Kosova za ulazak u NATO i Evropsku uniju, posebno o hitnosti njegove odbrane u vrijeme kada je Rusija započela rat u Ukrajini.
- Razgovarali smo o našim zajedničkim interesima, interesima Kosova da se pridruži NATO i EU, naravno da je sada hitnije nego ikada da obezbjedimo da zemlje poput Kosova imaju zaštitu. Pokušat ćemo da u Vašingtonu radimo na pronalaženju novih metoda i načina da zajedno radimo kako bismo to postigli - rekao je on.
Marfi je dodao da je na sastanku bilo riječi i o značaju napretka u dijalogu sa Srbijom, kroz proces koji vodi Brisel.
- Ti razgovori su teški, ali su važni - rekao je on.
Ističući da SAD ulažu u sigurnost Evrope, a posebno Kosova kao dijela Balkana, on je izrazio zahvalnost što je Kurtijeva vlada snažno podržavala ovaj region "za uvođenje sankcija Rusiji".
Premijer Kurti je rekao da je pored zahtjeva za članstvo Kosova u NATO, razgovarano o značaju povećanja i produbljivanja saradnje u oblasti odbrane i bezbjednosti između Kosova i SAD-a.
- Na našem sastanku sam naglasio da nikada nije bilo važnije nego sada da se sve demokratije zajedno suprotstave agresivnom ratu u Ukrajini. Ponovo potvrđujemo našu solidarnost sa narodom Ukrajine, njenim političkim rukovodstvom i borbom za stabilnost i oslobođenje koju oni vode. U ovom kontekstu, Kosovo je zadržalo istu stranu sa Sjedinjenim Državama, državama članicama NATO-a i Evropskom unijom - dodao je on.
Delegacija američkih senatora u kojoj su Kris Marfi, Tom Tilis i Džin Šejhin prije posjete Kosovu boravila u Srbiji i Bosni i Hercegovini.