ODLUKU ĆE OBJAVITI BLINKEN

Bajdenova administracija formalno utvrdila: Mijanmarska vojska počinila je genocid nad Rohinjama

Oružane snage Mjanmara pokrenule su vojnu operaciju 2017. godine koja je protjerala najmanje 730.000 uglavnom muslimanskih Rohinja iz svojih domova u susjedni Bangladeš

Bajden: Pri preuzimanju dužnosti obećao reviziju o navodima o nasilju. Twitter

E. Ć. / Reuters

20.3.2022

Bajdenova (Joe Biden) administracija je formalno utvrdila da nasilje koje je vojska Mjanmara počinila nad manjinom Rohinjama predstavlja genocid i zločine protiv čovječnosti, rekli su američki zvaničnici Reutersu, potez za koji zagovornici kažu da bi trebao ojačati napore da se hunta koja sada vodi Mjanmarom smatra odgovornom.

Reuters navodi da će državni sekretar Sjedinjenih Američkih Država Entoni Blinken (Antony) objavit odluku u ponedjeljak u Memorijalnom muzeju Holokausta SAD u Vašingtonu, rekli su američki zvaničnici. Memorijalni muzej Holokausta trenutno ima izložbu o teškom položaju Rohingya. Ovakva odluka dolazi skoro 14 mjeseci nakon što je Bajden preuzeo dužnost i obećao da će provesti novu reviziju o navodima o nasilju.

- Oružane snage Mjanmara pokrenule su vojnu operaciju 2017. godine koja je protjerala najmanje 730.000 uglavnom muslimanskih Rohinja iz svojih domova u susjedni Bangladeš, gdje su ispričali ubistva, masovna silovanja i paljevine. 2021. godine, vojska Mjanmara preuzela je vlast državnim udarom. 


Pompeo odbio donijeti odluku ranije

Američki zvaničnici i vanjska advokatska firma prikupili su dokaze u nastojanju da brzo priznaju ozbiljnost zločina, ali je tada državni sekretar Mike Pompeo odbio donijeti odluku. Blinken je naredio sopstvenu ‘pravnu i činjeničnu analizu - rekli su američki zvaničnici Reutersu pod uvjetom da ostanu anonimni.

Analiza je zaključila da vojska Mjanmara čini genocid, a Washington vjeruje da će formalna odlučnost povećati međunarodni pritisak da se hunta pozove na odgovornost.

- To će im otežati daljnje zloupotrebe - rekao je jedan visoki zvaničnik Stejt Departmenta, piše u izvještaju Reutersa.

Ova agencija navodi i da zvaničnici u ambasadi Mjanmara u Vašingtonu i glasnogovornik hunte nisu odmah odgovorili na mejlove u kojima se traži komentar.

Vojska Mjanmara negirala genocid

Reuters podsjeća i da je vojska Mjanmara negirala je da je počinila genocid nad Rohingyjama, kojima je uskraćeno državljanstvo u Mjanmaru, i navela je da je vodila operaciju protiv terorista 2017. godine. Misija UN-a za utvrđivanje činjenica zaključila je 2018. da je kampanja vojske uključivala “genocidna djela”, ali je Vašington tada zvjerstva nazvao "etničkim čišćenjem", terminom koji nema pravnu definiciju u međunarodnom krivičnom pravu.

- To je zaista signal svijetu, a posebno žrtvama i preživjelima unutar zajednice Rohingya i šire da Sjedinjene Države prepoznaju ozbiljnost onoga što se događa - rekao je drugi visoki zvaničnik Stejt Departmenta o Blinkenovoj objavi koja će se desiti sutra.

Od hladnog rata, Stejt Department je službeno koristio termin šest puta, navodi Reuters, da opiše masakre u Bosni i Hercegovini, Ruandi, Iraku i Darfuru, napade Islamske države na Jezide i druge manjine, a posljednji put prošle godine, zbog tretmana Kine prema Ujgurima i drugim manjinama. Kina negira tvrdnje o genocidu.

Blinken će također objaviti jedan milion dolara dodatnih sredstava za Nezavisni istražni mehanizam za Mjanmar (IIMM), tijelo Ujedinjenih naroda sa sjedištem u Ženevi koje prikuplja dokaze za potencijalna buduća krivična gonjenja.

- To će poboljšati našu poziciju dok pokušavamo izgraditi međunarodnu podršku kako bismo pokušali spriječiti daljnje zločine i pozvati ih na odgovornost - rekao je neimenovani američki dužnosnik za Reuters.

Video
Vlasnik autorskih prava © avaz-roto press d.o.o.
ISSN 1840-3522.
Zabranjeno preuzimanje sadržaja bez dozvole izdavača.