Francuska, Njemačka, Italija, Velika Britanija i Sjedinjene Američke Države objavile su zajedničko saopćenje povodom 11. godišnjice sukoba u Siriji u kojem su osudile ulogu Rusije u toj zemlji i Ukrajini.
- Podudaranje ovogodišnje godišnjice s užasnom ruskom agresijom na Ukrajinu, koja predstavlja iznimno teško kršenje međunarodnog prava i Povelje UN-a, ističe brutalno i destruktivno ponašanje Rusije u oba sukoba - navedeno je u saopćenju koje je proslijedilo njemačko ministarstvo vanjskih poslova.
15. marta 2011. počele su mirne demonstracije protiv sirijske vlade Bašara al-Asada. Vladine snage ugušile su proteste koristeći prekomjernu silu što je dovelo do početka građanskog rata koji se nastavlja i danas.
Uprkos smanjenju nasilja nakon što je al-Asad uz rusko-iransku podršku od opozicije vratio dvije trećine zemlje, područja pod kontrolom pobunjenika na sjeverozapadu Sirije i dalje su meta čestih zračnih napada i granatiranja.
Humanitarne organizacije koje djeluju unutar Sirije upozorile su da zemlji sada prijeti glad.
Else Kirk, iz njemačke humanitarne organizacije Welthungerhilfe, rekla je da će napeti američko-ruski odnosi od početka rata u Ukrajini utjecati na humanitarni koridor prema sjeverozapadu Sirije.
- Ovo će ograničiti sposobnost UN-ovih agencija za dostavu humanitarne pomoći preko granice u sjeverozapadnu Siriju, s katastrofalnim posljedicama po regiju koja izrazito ovisi o humanitarnoj pomoći - rekla je.
UNICEF je upozorio da sirijska djeca i dalje trpe fizičke i psihičke ožiljke kao rezultat više od decenija dugog građanskog rata u zemlji, kao i traume uslijed raseljenja.
- Prošle godine je gotovo 900 djece u Siriji izgubilo život ili je povrijeđeno. Time je ukupan broj ubijene i povrijeđene djece od početka krize doša do blizu 13.000 - objavio je UNICEF.