GRUPACIJA OBNOVIMO EVROPU

Evropski liberali: Zamrznuti pregovore sa Srbijom dok se ne usklade oko Rusije

Srbija ima puno pravo da slijedi Putinov model ako to želi, ali mora da bude jasna u svojim namjerama i da prestane da se pretvara da ima ozbiljne aspiracije za članstvo u EU, rekli su

Da li će Srbija izabrati stranu?. ILUSTRACIJA

S. S. / EWS

12.3.2022

Devet poslanika u Evropskom parlamentu, iz liberalne grupe "Obnovimo Evropu" (Renew Europe), poslalo je pismo predsjednici Evropske komisije Ursuli fon der Lajen i visokom predstavniku Žozepu Borelju, u kojem traže privremeno zamrzavanje pregovora sa Srbijom i obustavljanje finansijske pomoći EU dok se ne uskladi sa pozicijama EU po pitanju Rusije.

Pismo, u koje je European Western Balkans imao uvid, potpisala je, između ostalih, Nikola Ber, potpredsjednica Evropskog parlamenta i članica vladajuće Slobodne demokratske partije Nemačke. Među ostalim potpisnicima su i Klemen Grošelj iz Slovenije, Ilhan Kjučuk iz Bugarske, Petras Auštevičius iz Litvanije, Urmas Paet iz Estonije i Bart Grotijus iz Nizozemske.


Podrška civilnom društvu

- Čvrsto smo uvjereni da Srbija pokazuje opasan pomak ka autoritarizmu, koji je u oštroj suprotnosti sa njenom paralelnom težnjom za pristupanjem Evropskoj uniji, a ova dvosmislenost je dostigla kulminaciju odbijanjem da uvede sankcije Rusiji kao odgovor na njenu agresiju na Ukrajinu. Zato pozivamo Komisiju da još jednom pozove srpske vlasti da se pridruže zajedničkom stavu EU o Rusiji, navodi se u pismu te dodaju:

Ukoliko Srbija još jednom odluči da ignoriše ovaj poziv, tražimo privremeno zamrzavanje pregovora o pristupanju EU sa Vladom Srbije i uskraćivanje finansijske podrške EU zemlji, sve dok ne preduzme kredibilne, opipljive i nedvosmislene radnje u cilju usaglašavanja svojih izjava, politike i vrijednosti sa Evropskom unijom.

Uprkos privremenom zamrzavanju finansijske pomoći, poslanici su izrazili podršku civilnom društvu i malim i srednjim preduzećima u Srbiji.

- Srbija ima puno pravo da slijedi Putinov model ako to želi, ali mora da bude jasna u svojim namjerama i da prestane da se pretvara da ima ozbiljne aspiracije za članstvo u EU. Srbija je slobodna da odluči u kom pravcu želi da ide, ali ne može i dalje da se smatra sagovornikom od povjerenja i ne može da nastavi da koristi pretpristupnu finansijsku pomoć dok se ne odluči - zaključuje se u pismu.


Deseta godina pregovora

Prethodno se navodi da je Srbija ušla u desetu godinu pregovora o pristupanju EU sa različitim stepenima napretka i otvaranjem novih klastera prije samo nekoliko meseci.

- Uvijek smo bili svjesni značajnih ekonomskih, društvenih i kulturnih veza Srbije sa Rusijom, zbog čega su srpske vlasti zadržale dvosmislen stav u pogledu svojih istinskih namjera da ispoštuju obaveze preuzete u okviru pristupanja EU. Posljednjih godina, Srbija je pojačala saradnju sa Putinovim režimom, posebno u oblasti energetike i vojno-tehničke saradnje, učvrstila je odnose sa Lukašenkom u Belorusiji i od obje države dobijala velikodušne donacije oružja - stoji u pismu.

Ocjenjuje se da je Srbija, nažalost, takođe značajno nazadovala u oblastima kao što su vladavina prava, ljudska prava, sloboda medija i sloboda izražavanja.

- Zaista je zapanjujuće vidjeti kako poslije godina pretpristupne podrške i intenzivnih pregovora o pristupanju, srpski medijski pejzaž, koji je čvrsto pod kontrolom vladajuće stranke SNS, veliča Putina i širi lažne vijesti o EU i ruskoj agresiji u Ukrajini na dnevnoj bazi - navodi se u pismu.

Vlasnik autorskih prava © avaz-roto press d.o.o.
ISSN 1840-3522.
Zabranjeno preuzimanje sadržaja bez dozvole izdavača.