Sjedinjene Države rekle su u petak da nemaju nikakve dokaze o prisutnosti bilo kakvih snaga iz Bjelorusije, saveznice Rusije, na teritoriju Ukrajine, prenosi BBC.
Glasnogovornik Pentagona Džon Kirbi (John Kirby) rekao je:
- Nemamo nikakve indicije da su bjeloruski vojnici ili snage ušle u Ukrajinu. Ne uočavamo nikakvu neposrednu umiješanost bjeloruskih snaga. To ne znači da se to nije moglo dogoditi ili da se neće dogoditi.
Ukrajinski Centar za strateške komunikacije upozorio je ranije u petak da ne može isključiti da će Bjelorusija u petak pokrenuti invaziju na Ukrajinu, nakon sastanka u Moskvi između ruskog i bjeloruskog predsjednika Vladimira Putina i Aleksandra Lukašenka.
- Po preliminarnim podacima, bjeloruske snage mogle bi pokrenuti invaziju 11. marta u 21 sat - objavio je Centar, što je 20 sati po srednjoeuropskom vremenu.
Ukrajinske zračne snage objavile su da su ruski avioni gađali bjelorusko naselje u blizini granice s Ukrajinom iz ukrajinskog zračnog prostora kako bi provocirali i pokušali uvući Bjelorusiju u rat.
Po agenciji Belta, Putin i Lukašenko dogovorili su se u petak na sastanku u Moskvi da će Rusija svojem manjem susjedu i savezniku u skoroj budućnosti isporučiti najmoderniju vojnu opremu.
Oni su se, dodaje Belta, složili o zajedničkim koracima međusobne podrške nakon što je Zapad uveo sankcije objema državama.
Ti koraci ticat će se i cijena energenata, dodaje agencija, ali ne navodi nikakve pojedinosti. Rusija je u Ukrajinu pokrećući ofenzivu 24. februara ušla sa svog teritorija, s Krima ali i iz Bjelorusije.
Zbog toga što je Lukašenko ustupio svoj teritorij za rusku invaziju na Ukrajinu Zapad je i bjeloruskim dužnosnicima zaoštrio sankcije.
Iako Bjelorusija služi kao pozadinska baza za rusku vojsku, nijedan bjeloruski vojnik ne nalazi se u Rusiji, tvrdi Minks.