- Mi, ruski naučnici i novinari, snažno protestujemo protiv vojne invazije na Ukrajinu koju su pokrenule ruske oružane snage - stoji u otvorenom pismu koje je dosad potpisalo više od 7000 ruskih naučnika.
Među potpisnicima pisma je i Konstantin Novoselov, dobitnik Nobelove nagrade za fiziku 2010. godine te 85 članova Ruske akademije znanosti. Iako se prema ruskom zakonu zbog ovakvih javnih istupa riskira zatvor ili novčana kazna veća od 7000 eura, broj potpisnika pisma svakodnevno raste, prenosi "Jutarnji list".
- Humanističke vrijednosti su temelj na kojem se gradi nauka. Uvjereni smo da nikakav geopolitički interes ne može opravdati ovu smrt i krvoproliće... Odgovornost za novi rat u Evropi u potpunosti leži na Rusiji - navodi se, među ostalim, u pismu ruskih naučnika koje je objavljeno na web stranici popularno-naučnog časopisa Troitsky Variant.
Potpisnici pisma upozoravaju da se Rusija nalazi u situaciji međunarodne izolacije bez mogućnosti naučne razmjene ili saradnje sa naučnicima u drugim zemljama.
- Moja bivša studentica živi u Njemačkoj i još uvijek sarađujemo. Nadređeni su je obavijestili da će svaki kontakt s ruskim naučnicima biti strogo osujećen. Koliko vidim, to se događa na mnogim mjestima u svijetu - rekao je za Nature biolog dr. Mihail Gelfand, jedan od inicijatora otvorenog pisma i profesor u Centru Skoltech za nauku o životu u Moskvi.
- Raspoloženje među kolegama u Rusiji je užasno. Niko nije mislio da će doći do izravne invazije. Niko nije mislio da će Rusija napasti Kijev - rekao je Gelfand, koji se nada da postoji način da opće sankcije ne naškode pojedinim naučnicima, posebice onima koji se javno protive ratu.
U međuvremenu, ukrajinski se naučnici okupljaju kako bi uvjerili međunarodne organizacije da poduzmu snažnije mjere protiv Rusije. Među ostalim traži se izbacivanje Rusije iz Horizon Europe, glavnog programa EU za istraživanja i inovacije te razmjene studenata u sklopu Erasmusa.
Neki od njih zatražili su da se ruske fizičare izbaci iz Evropskog centra za nuklearna istraživanja (CERN) kod Ženeve u kojem sarađuje oko 12.000 naučnika iz cijelog svijeta.
U CERN-u sarađuje oko 1000 ruskih fizičara, a neki od njih su potpisnici otvorenog pisma protiv rata u Ukrajini.
Ukrajina je pridružena članica CERN-a, što znači da plaća dio članarine.
Rusija je samo zemlja promatrač koja ne plaća članarinu, ali značajno pridonosi specifičnim eksperimentima, slično kao i SAD.