NAJGORA NESREĆA

Ukrajinski gradovi duhova izgledaju sablasno, a njihova je priča tragična

Dana 26. aprila 1986. u 1:23 sati nuklearni reaktor broj 4 centrale u Černobilu, stotinjak kilometara sjeverno od Kijeva, eksplodirao je tokom ispitivanja sigurnosti

Ukrajinski gradovi duhova. Agencije

A. Č.

4.3.2022

Posljednjih dana u centru pažnje evropske javnosti ponovo se našao Černobil. Ukrajinske i ruske snage borile su se prošle sedmice za kontrolu nad tim još uvijek radioaktivnim mjestom najveće nuklearne katastrofe u historiji. 

- Naši vojnici daju živote kako se ne bi ponovila tragedija iz 1986. - kazao je tada ukrajinski predsjednik Volodimir Zelenski.

Upravo je Černobil razlog postojanja takozvanih ukrajinskih gradova duhova.

Prije skoro 36 godina dogodila se najgora nuklearna nesreća u historiji, koja je pogodila dobar dio Evrope, a najviše Ukrajinu, Bjelorusiju i Rusiju, tadašnje sovjetske republike. Dana 26. aprila 1986. u 1:23 sati nuklearni reaktor broj 4 centrale u Černobilu, stotinjak kilometara sjeverno od Kijeva, eksplodirao je tokom ispitivanja sigurnosti. 

Nuklearno gorivo gorjelo je deset dana izbacujući u atmosferu radioaktivne čestice koje su se, po nekim procjenama, raspršile na tri četvrtine površine Evrope.

Skoro 350.000 ljudi evakuirano je u krugu 30 kilometara od centrale tokom nekoliko godina. U zoni oko Černobila ostalo je nekoliko napuštenih gradova, od kojih je najpoznatiji Pripjat.

Pripjat bi ove godine obilježio 52 godine postojanja, a taj je grad duhova inicijalno bio mlado, živahno i bogato mjesto. Utemeljen je 4. februara 1970. godine, samo dva kilometra od ozloglašene termoelektrane, a evakuiran je poslije nuklearne katastrofe. 

Taj grad na sjeveru Ukrajine izgrađen je veoma brzo, a zamišljen je kao mjesto u kojem će živjeti radnici termoelektrane i njihove porodice. Prema popisu iz 1985. godine, u ovom gradu je živjelo 47.500 stanovnika. Kada je dan nakon katastrofe počela evakuacija Pripjata, stanovništvu je rečeno da su u pitanju mjere predostrožnosti i da uzmu samo najnužnije stvari jer će se vratiti za nekoliko dana ili sedmica. 

Nikad se više nisu vratili. 

Mnogi stanovnici Pripjata su kasnije naselili novoizgrađeni grad Slavutič.

Sada predstavlja savršenu turističku destinaciju. 

Turisti šetaju njegovim ulicama, prolaze kroz trgove obrasle travom kako bi vidjeli grad zamrznut u vremenu, potpuno nesvjesni da je to nekad bio nečiji dom. Nakon prikazivanja serije Černobil, Pripjat je postao popularniji nego ikada. Više od 100.000 turista je 2019. godine posjetilo ovaj grad.

Drugi grad napušten zbog černobilske katastrofe je Poliske, a u njemu trenutno živi 20 ljudi, dok je 1986. tu živjelo njih 12.000. 

Napušten je i grad Vilča, u kojem je pet godina prije katastrofe živjelo oko 220 ljudi.

Zbog černobilske katastrofe napuštena su sela Kopači, Tarasi, Severivka, Veljki Klišči, Janiv, Opačiči i Andrijivka.

Vlasnik autorskih prava © avaz-roto press d.o.o.
ISSN 1840-3522.
Zabranjeno preuzimanje sadržaja bez dozvole izdavača.