Dok policija u Rusiji suzbija antiratne proteste koji se pojavljuju širom zemlje, mnogi građani ne znaju u potpunosti šta se dešava u Ukrajini, piše CNN.
Državna televizija ne prikazuje gotovo nikakve izvještaje o ruskom bombardovanju i granatiranju Kijeva i drugih ukrajinskih gradova. Umjesto toga, fokusira se na takozvane ukrajinske "nacionaliste" i "neofašiste".
Ali ruski mladi ljudi poput 25-godišnje Arine, koja živi u Moskvi, ne gledaju TV. Ona je na internetu, čita blogove i sluša vlogere i njoj je teško da shvati zašto se ovaj rat dešava i šta će to značiti za njen život kao mlade Rusinje.
- Vrlo je teško bilo šta predvidjeti, naravno, situacija je užasna. Među nekim mojim prijateljima postoji mnogo strepnje oko budućnosti, mnogo straha, jer ne znamo kako će to uticati na nas - rekla je Arina, koja je zamolila CNN da koristi samo svoje ime radi njene sigurnosti.
Ali Arinina majka to vidi potpuno drugačije, vjerujući da je rat neophodna mjera protiv zapadne prijetnje, rekla je Arina. Provjerila je vodič koji sugerira kako mladi Rusi mogu razgovarati sa svojim roditeljima i drugima o ratu u Ukrajini i pročitala ga taman na vrijeme prije nego što je uklonjen s interneta.
Arina i njena majka su se veoma žestoko posvađale, rekla je.
- Imamo veoma različite izvore informacija, sve saznajem od nezavisnih medija, koji su uglavnom odavno blokirani u Rusiji, a ona gleda TV - kazala je.
Dok Arina i njeni prijatelji prate vijesti o Ukrajini na društvenim mrežama, Rusi su imali kontradiktorne reakcije.
- Prva je, svi kažu "Da, trebalo bi da se stidimo", drugi je "Ne, nemojmo se stidjeti i nemojmo prikovati sebi odluke koje nismo mi donijeli" - kazala je ona.
Dodala je da se obje strane slažu u jednom, te da žele da međunarodna zajednica zna da narod nije njihov predsjednik, a oni to nisu izabrali, piše CNN.