Njemački kancelar Olaf Šolc (Scholz) u subotu je upozorio Rusiju da bi vojni napad na Ukrajinu imao teške posljedice po Kremlj, javlja Anadolu Agency (AA).
On je, govoreći na Minhenskoj sigurnosnoj konferenciji o trenutnim odnosima s Rusijom i argumentima Moskve o dešavanjima u Ukrajini, naveo kako mu ruski predsjednik stalno spominje bivšu Jugoslaviju. Šolc je rekao da Rusija nema nikakve potrebe da se boji za vlastitu sigurnost bilo od NATO prijetnje bilo od EU prijetnje, jer oni nisu prijetnja.
- Siguran sam da nismo pozvali Putina da radi ovo što radi. Da budem jasan, NATO nije agresivan, ne treba biti zabrinut, EU nije agresivna ne treba biti zabrinut. On tvrdi drugačije, ali na kraju s našeg gledišta to je uvijek tako. Kada god mu ovo kažem, on uvijek koristi argument konlifkta u bivšoj Jugoslaviji i kaže kako je NATO tamo bio agresivan i da je povrijedio ljude koji nisu uradili ništa pogrešno - rekao je Šolc, te dodao:
- Odgovorim mu da je to bio genocid koji smo pokušavali spriječiti, i da ne zaboravi da ljudi na Zapadnom Balkanu žele postati članovi EU i da to nije način na koji oni gledaju ovu situaciju. Zato tu imamo razliku u mišljenju. I onda on krene govoriti o nečemu što naziva genocidom u Donabasu, što je smiješno - istakao je Šolc u odogovoru na pitanje bivšeg američkog senatora Libermana.
- Vojna agresija na Ukrajinu bila bi ozbiljna greška. Nema opravdanja za raspoređivanje više od 100.000 vojnika na ukrajinskoj granici - rekao je Šolc na Minhenskoj sigurnosnoj konferenciji i dodao:
- Rat ponovo prijeti Evropi, a rizik je sve samo ne izbjegnut.
Šolc je rekao da će Rusija platiti visoku cijenu "politički, ekonomski i geostrateški", ako napadne Ukrajinu. On je, međutim, naglasio da još ima prostora za diplomatsko rješenje rusko-ukrajinske krize.
- Spremni smo za pregovore. Međutim, osnovni principi nisu za raspravu - kazao je Šolc.
Ranije ove sedmice, Šolc je posjetio Ukrajinu i Rusiju u diplomatskom pokušaju da pomogne u smanjenju eskalirajućih tenzija, dok zapadni obavještajni zvaničnici upozoravaju da je ruska invazija na Ukrajinu sve neizbježnija.
Minhenskoj sigurnosnoj konferenciji prisustvuju i potpredsjednica SAD-a Kamala Heris (Harris) i ukrajinski predsjednik Volodimir Zelenski (Zelensky), međutim, ove godine nema visokopozicioniranih zvaničnika iz Rusije. Sigurnosna konferencija u Minhenu traje od 18. do 20. februara.
Na marginama konferencije planiran je i sastanak ministara vanjskih poslova Ukrajine, Njemačke i Francuske. Ukrajina, Rusija i NATO su u fokusu konferencije, posebno u subotu. U petak su na dnevnom redu bili globalni izazovi, a nedjelja je prvenstveno posvećena budućnosti Evropske unije.