Rusko vojno jačanje u blizini Ukrajine se nastavlja i rizik od sukoba je stvaran, upozorio je u subotu generalni sekretar NATO-a Jens Stoltenberg, javlja Anadolu Agency (AA).
Stoltenberg je kazao da je poslao u četvrtak pismo kojim je zatražio od Lavrova da pristane na dodatne razgovore u formatu Vijeća NATO-Rusija, koje je u januaru razgovaralo o moskovskom zahtjevu za povlačenjem jedinica iz NATO-a iz istočne Evrope.
- Uprkos tvrdnjama Moskve, dosad nismo vidjeli znakove povlačenja ili deeskalacije - rekao je Stoltenberg u govoru na Minhenskoj sigurnosnoj konferenciji.
Pozvao je Rusiju da "uradi ono što govori" i povuče svoje snage s granica Ukrajine, kao što je obećala prošle sedmice.
- Još uvijek nije kasno da Rusija promijeni kurs, prestane se pripremati za rat i počne da radi na mirnom rješenju - dodao je Stoltenberg.
Ponovio je da su saveznici u NATO-u spremni da se uključe u "suštinski dijalog" s Moskvom i preduzmu sve "smislene recipročne korake" koji mogu poboljšati sigurnost za sve zemlje u Evropi. Izrazio je zabrinutost zbog eskalacije napetosti u istočnoj Ukrajini u posljednjih nekoliko dana, uz sve veći broj kršenja primirja, više granatiranja i evakuacije civila iz proruskih separatističkih regija Donjecka i Luganska.
- Ono što se sada dešava u istočnoj Ukrajini povećava zabrinutost da Rusija pokušava da stvori izgovor za invaziju - rekao je Stoltenberg i dodao da su izuzetno zabrinuti zbog takvih pokušaja.
Šef NATO-a je istakao da je trenutno vojno jačanje Rusije duž ukrajinskih granica najveće raspoređivanje snaga od Hladnog rata. Američki predsjednik Džo Bajden (Joe Biden) izjavio je da bi Rusija mogla napasti Ukrajinu u narednim danima, ali i da je diplomatsko rješenje još uvijek moguće.
Moskva je više puta negirala da ima bilo kakav plan za invaziju na Ukrajinu i optužila zapadne zemlje da potkopavaju sigurnost Rusije širenjem NATO-a prema njenim granicama. Rusija je dostavila listu sigurnosnih zahtjeva, uključujući garancije da Ukrajina i Gruzija neće pristupiti NATO-u.