Jonathan Sumption, jedan od najuglednijih britanskih pravnih autoriteta, dugogodišnji advokat i bivši sudac na tamošnjem Vrhovnom sudu,napisao je za Telegraph osvrt pod nazivom "Novi evropski covid val autoritarnosti je opasan presedan" u kojemu govori o tome kako je u borbi protiv pandemije zaboravljena moralna dimenzija.
Sumption je bio gorljivi zagovornik ostanka Britanije u Evropskoj uniji.
Upozorio je kako diljem Evrope temeljne norme civiliziranog društva ustupaju mjesto panici.
- Nevakcinisani se isključuju iz sve šireg spektra osnovnih ljudskih prava. Austrija ih je kriminalizirala. Italija je nevakcinisane spriječila da rade svoj posao, a nizozemska policija je pucala na prosvijednike koji se protive lockdownu pri čemu je neke teško ozlijedila, upozorio je.
- Svjedoci smo ultimativnih ludosti uplašenih političara koji ne mogu priznati da su nemoćni pred prirodnim fenomenom, smatra bivši sudac.
- Ako potpune karantene, prisilna zatvaranja obrta i druge brutalne mjere djeluju, zašto su onda te zemlje upravo sada usred petog vala pandemije i trećoj ili četvrtoj rundi lockdowna?
Koliko dugo to mora trajati prije nego što shvatimo da navedene mjere jednostavno prebacuju infekcije u razdoblje nakon što su ukinute?, pita Sumption.
- Logika je sljedeća: ako sada ustrajemo na mjerama, one se nikada neće moći ukinuti, pojašnjava sudac.
- Prijeti opasnost da se mjere koje su se nekoć opravdavale kao privremene dok vakcine ne postanu dostupne, sada ljudima nametnu kao trajne promjene u njihovu načinu života.
Možda je najružnije obilježje krize navika političara da okrivljavaju druge za propast vlastite politike, piše Sumption.
- Protivljenje vakcinama je glupo, ističe.
- Vakcine su vrlo efikasne u prevenciji ozbiljnih bolesti i smrti. Ali nisu tako efikasne protiv zaraze i prijenosa infekcije kao što se ranije mislilo, podsjeća.
- U međuvremenu je zaboravljena moralna dimenzija. Osnovni je problem pristup pandemiji koja se tretira kao čisto tehničko pitanje upravljanja javnim zdravstvom, a ustvari je također riječ o složenom ekonomskom, socijalnom i političkom pitanju.
To dovodi do nepromišljene pretpostavke da ne postoje ograničenja za ono što uplašena većina može legitimno nametnuti drugima u nadi da će se zaštititi od infekcije, piše renomirani pravnik.
- Odsutnost moralnih skrupula u potrazi za onim što se smatra javnim dobrom, prvi je simptom totalitarizma.
Sljedeći je raščlanjivanje ljudskog bića na puke instrumente državne politike, ističe Sumption.
- Društvena interakcija s drugim ljudima nije neobavezna slobodna aktivnost, već temeljna ljudska potreba. Minimalno poštivanje osobne autonomije naših bližnjih je važno ako želimo živjeti u bilo kakvoj harmoniji.
Te stvari su ono što nas čini zajednicom. Vlade koje ih ignoriraju prelaze važnu moralnu granicu i neizbježno se nađu uključene u kontinuirani napad na humanost vlastitog naroda, piše Sumption.
- Oni koji se odbijaju vakcinisati mogu biti nerazumni, možda sebični, priznaje.
- Ali ako im nije dopušteno odlučiti kojim će medicinskim zahvatima biti podvrgnuti i koje će lijekove primati u vlastito tijelo, onda od njihove autonomije kao ljudskih bića ne ostaje puno.
Put je širom otvoren despotizmu i društvenom nadzoru kojemu se ne nazire kraj, poentira Sumption.
Na kraju zaključuje s referencom na Britaniju, koja je najveći dio mjera, ponajprije u Engleskoj, ukinula proteklog ljeta i nema naznaka da ih kani vraćati.
- Mi ostali bismo trebali promatrati i primjećivati kako se uz pomoć straha jednostavno može potkopati liberalna demokracija, zaključio je u svojem osvrtu.