Donji dom Parlamenta Velike Britanije danas je organizovao raspravu o stanju u Bosni i Hercegovini, tokom koje su iznesene velike optužbe na račun rada Milorada Dodika, ali i Srbije i Rusije kao zemalja koje podržavaju Dodikove aktivnosti.
Još su istakli da Velika Britanija daje punu podršku suverenitetu, teritorijalnom integritetu i cjelovitosti BiH, te kako snažno podržava djelovanje visokog predstavnika Kristijana Šmita (Christian Schmidt).
Na pitanja zastupnika odgovarao je pomoćnik ministrice vanjskih poslova Džejms Kleverli (James Cleverly), koji je u više navrata istakao kako Britanija, zajedno sa svojim međunarodnim partnerima djeluje na sprečavanju bilo kakvog konflikta u BiH.
- Posljednja dešavanja su zabrinjavajuća za Veliku Britaniju. Milorad Dodik prijeti izvlačenjem RS-a iz institucija države i to je opasno i pokušaj da se skrene pažnja s korupcije i podizanja standarda života.
Mogu vas uvjeriti da mi podržavamo teritorijalni integritet BiH. Visoki predstavnik u BiH Kristijan Šmit posjetit će Veliku Britaniju u decembru gdje ćemo mu još jednom pružiti punu podršku za rad, ali i za korištenje bonskih ovlaštenja. Zajedno s međunarodnim partnerima suočit ćemo se s retorikom podjela i akcija od nekih političara u BiH uključujući i prijetnju da se uspostavi vojska RS-a i druge institucije. Velika Britanija je posvećena da pomogne narodu BiH i da uspostavimo državu s jakim institucijama - poručio je Kleverli.
Nakon obraćanja Kleverlija, riječ je ponovno uzeo predstavnik Konzervativne partije te je rekao kako secesionisti u RS-u imaju podršku Srbije i Rusije.
- Kao što je Šmit rekao, BiH se suočava s velikom egzistencijalnom krizom i konflikt je moguć. Secesionisti imaju podršku Rusije što smo vidjeli na sjednici Vijeća sigurnosti, ali i Srbije. Ovo je opasna stvar za zemlju u kojoj se dogodilo etničko čišćenje i genocid tokom devedesetih godina. Moramo prepoznati zlo. Sada je vrijeme da djelujemo, a ne da čekamo. Ako budemo čekali, opet ćemo gledati smrt u našem dvorištu - rekao je Mangnal (Mangnall).
Predstavnik Laburističke partije Vejn Dejvid (Wayne David) također se osvrnuo na situaciju u BiH te je rekao kako niko ne želi vratiti državu u period kada su brojni građani gađani snajperskim mecima.
- Ova situacija u BiH veoma je ozbiljna. Bio sam dio delegacije u BiH u 2013. godine. Razgovarao sam s djevojkom koju je pogodio snajper u nogu i niko ne želi da se taj period iz prošlosti ponovno vrati.. Dejton je pod prijetnjom i država se nalazi pred novom podjelom. Potezi Dodika su ozbiljni, ne samo za BiH, već za zapadni Balkan - ističe Dejvid.
U toku rasprave je spomenut i genocid u Srebrenici. Zastupnica Margaret Ferier (Ferrier) je istakla kako čak i djeca u pojedinim dijelovima BiH, tačnije u RS-u u školama uče kako se genocid u Srebrenici nije dogodio.
- Nikada ne smijemo i nećemo dozvoliti da genocid u Srebrenici bude zaboravljan. Bilo koje negiranje genocicda, kao i Holokausta koji se dogodio u Drugom svjetskom ratu, je neprihvatljivo - naglasio je Kleverli.
Član Konzervativne partije Džejms Grej (James Gray) osvrnuo se na odluku prethodnog visokog predstavnika Valentina Inzka koji je nametnuo zakon o zabrani negiranja genocida.
- Zadnje mjesto gdje bi se genocid smio negirati jeste Republika Srpska. Trenutno se suočavamo s potencijalnim vraćanjem haosa u BiH što podržavaju Rusija i Srbija i moramo djelovati brzo kako bismo takve aktivnosti spriječili - istakao je Grej.