OPTUŽBE

Iran optužuje Izrael i obećava osvetu za ubistvo naučnika: Trampovi protivnici poručuju Teheranu da ne kažnjava Izrael

Tri dana nakon atentat u blizini Teherana na Mohsena Fakhrizadeha (Mokhsena Fakhrizadeh), istaknutog iranskog nuklearnog naučnika

Mjesto ubojstva naučnika. AFP

E.I.

29.11.2020

Tri dana nakon atentat u blizini Teherana na Mohsena Fakhrizadeha (Mokhsena Fakhrizadeh), istaknutog iranskog nuklearnog naučnika, još se ne zna na koji će način Iran ogovoriti na ovaj zločin za koje su iranske vlasti optužile Izrael, kojem su, tvrde, pomagale Sjedinjene Američke Države.

Iranski vjerski lider, ajatolah Ali-Hamnei poručio je kako će Iran oštro uzvratiti odgovornima za ovaj atentat. Ali-Hamnei je poručio  da Iran neće odustati i da će nastaviti rad kojeg je godinama vodio ubijeni Fakhrizadeh, te ponovo istakao kako Iran nema namjeru proizvoditi nuklearno naoružanje. 

- Kaznit ćemo počinitelje ovog atentata kao i one koji su njima upravljali- zaprijetio je Ali- Hamnei. 

Mjesto atentata na Mohsena Fakhrizadeha. AFP

I iranski predsjednik Hassan Rouhani je rekao da nema dilemu oko počinitelja ovog atentata.

- Iza atentata stoje plaćenici uzurpatorskog cionističkog režima- rekao je. 

Cijeli svijet, a pogotovo SAD, zabrinute su zbog eventualnog odgovora Irana upućenog Izraelu. Upućeni izvori tvrde da bi nervozan odgovor Irana bio ono što je Izrael želio postići anentatom na istaknutog iranskog naučnika kako bi na taj način u sukob uvukli Sjedinjene Američke Države, odnosno odlazeću administraciju Donalda Trampa (Trump).

Od takvog scenarija opasnog po mir u cijeloj regiji javno strahuje John Brennan, bivši direktor američke CIA-e koji je osudio atentat na naučnika Fakhrizadeha i pozvao Teheran da se sudrži od bilo kakve ishitrene reakcije. Poručio je iranskim vlastima da umjesto toga "pričekaju povratak odgovornog američkog vodstva". 

Mohsena Fakhrizadeha. AFP

U kratkoj poruci na Twitteru bivši direktor CIA-e je kazao mnogo, jer gotovo eksplicitno sugerira kako se ovim atentatom nastoji "namamiti" Iran na otvorenu konfrontaciju u posljednjim danima Trampove administracije.

Ovo je kriminalan čin i iznimno haotičan-  poručio je Brennan.

Postoji rizik od smrtonosnog uzvraćanja udarca, izbijanja nove runde regionalnog sukoba. Iranu bi bilo mudro pričekati povratak odgovorne američke vlasti na globalnu pozornicu i suzdržati se od želje da uzvrate percipiranim počiniteljima- rekao je bivši šef CIA-e. 

Slične poruke uputio je i Corey Shack, nekadašnji utjecajni član Savjeta za nacionalnu sigurnost i visoki dužnosnik Pentagona i State Departmanta iz vremena administracije George W. Busha. Najpopasniji scenarij koji brine osoblje nacionalne sigurnosti je vojni udar na iranska nuklearna postrojenja. Da ima mjesta za zabrinutost govori i činjenica da je Tramp smijenio četvoricu visokih dužnosnika Pentagona, uključujući i ministra odbrane Marka Espera, te na njihova mjesta postavio sebi odane i poslušne ljude, poručio je Shack.

Od moguće američke vojne intervencije na Iran strahuje i John Bolton, donedavni bliski suradnik Donalda Trampa, koji je godinama poznat kao "jastreb", radikalni zagovornik američkih vojnih intervencija u svijetu. Bolton je u razgovoru za CNN kazao da strahuje da Trump neće otići mirno nakon gubitka predsjedničkih izbora. 

- Mnogi ljudi misle da će on otići tiho, ali se plašim da će njegova reakcija biti potpuo dugačija -rekao je on.

No, vojno-politički analitičari širom svijeta vjeruju da je vlasti Irana, bez obzira na težinu atentata na istaknutog naučnika, pravilno "pročitala" pravi cilj ove provokacije i da neće sebi dopustiti da nekim nesmotrenim, nepromišljeni činom "ispune želje" Izraela da "iscijede" i zloupotrijebe posljednje ostatke moći Donalda Trumpa i njegove administaracije.

Vlasnik autorskih prava © avaz-roto press d.o.o.
ISSN 1840-3522.
Zabranjeno preuzimanje sadržaja bez dozvole izdavača.