Sutra počinje godišnja skupština Svjetske zdravstvene organizacije (WHO), a mnogi se boje da će napetosti između SAD i Kine ugroziti jedinstveni odgovor na krizu izazvanu Covidom-19.
UN-ova zdravstvena agencija, koja je mjesecima zaokupljena koordinacijom odgovora na pandemiju koronavirusa, prvi će put ministre zdravstva i druge dužnosnike pozvati na virtualni godišnji sastanak.
Skupština WHO-a, koja je s uobičajene tri sedmice skraćena na samo dva dana, ponedjeljak i utorak, u cijelosti će biti posvećena Covidu-19, bolesti od koje je oboljelo 4,5 miliona, a umrlo više od 300.000 ljudi u svijetu, piše Index.
Direktor WHO-a Tedros Adhanom Gebrejesus (Ghebreyesus) kazao je da će to biti jedna od najvažnijih skupština od osnutka organizacije 1948.
godine. Međutim, izgledi da se postigne sporazum o globalnim mjerama protiv krize ugroženi su pogoršanjem odnosa dviju najvećih svjetskih ekonomija.
- Naravno da sam zabrinut zbog politizacije skupštine i rizika da propadne - kaže Đan Luka Burći (Gian Luca Burci) iz Globalnog zdravstvenog centra u Ženevi.
Američki predsjednik Donald Tramp (Trump) zaprijetio je ovaj tjedan da će prekinuti odnose s Kinom, nezadovoljan njezinom navodno lošom reakcijom na širenje pandemije. Uz to, nekoliko je puta ponovio nedokazane optužbe da je virus nastao u kineskom laboratoriju.
Također, je obustavio financiranje WHO-a optužujući organizaciju da je ispočetka minorizirala ozbiljnost zaraze povlađujući Kini.
Unatoč tome, zemlje se nadaju da će konsenzusom usvojiti rezoluciju o zajedničkom odgovoru na pandemiju.
Konzultacije o tom dokumentu, koje je organizirala EU, završile su ove sedmice nakon teških pregovora, rekla je Nora Kronig, čelnica odjela za međunarodnu suradnju švicarskog Saveznog ureda za javno zdravstvo.
- Gotovo je nemoguće pregovarati virtualnim načinom i jako je složeno graditi konsenzus u malim skupinama - rekla je Kronig.
Nakon nekoliko dana došlo se do nacrta dokumenta koji, među ostalim, poziva na pravičniji pristup testovima, medicinskoj opremi i mogućem cjepivu u budućnosti.
Izvor iz EU kaže da je nacrt ambiciozan i naglašava da će bude li stvarno usvojen konsenzusom, to biti prvi put da je globalni forum jednoglasno prihvatio odgovor na Covid-19.
Izvor kaže da zemlje nisu bježale od trnovitih tema, uključujući poziv na reformu WHO-a nakon što je ustanovljeno da njegovi kapaciteti nisu dovoljni za sprečavanje krize ovakvih razmjera.
Iako su se diplomati načelno dogovorili o nacrtu, promatrači strahuju da će postojeća politizirana atmosfera neke zemlje možda potaknuti da ipak razbiju konsenzus.
- Nadam se da ćemo moći postići konsenzus - rekao je u petak američki ambasador pri UN-u u Ženevi Endrju Bremberg (Andrew).
Sjedinjene Države i Evropa ne slažu se o temi pristupa cjepivu u budućnosti, a Vašington uz to optužuje Peking da pokušava ukrasti američka istraživanja o vakcini.
SAD također predvodi skupinu zemalja koje traže da WHO prestane Tajvanu uskraćivati status promatrača, koji mu je opozvan 2016. kad je za tajvansku predsjednicu izabrana Tsai Ing-wen koja odbija koncept "jedne Kine".