Pandemija koronavirusa zabilježila je još jedan krug rekordnih smrtnih slučajeva u Sjedinjenim Američkim Državama i Evropi, gušeći optimizam američkog predsjednika Donalda Trampa (Trump), koji tvrdi da „na kraju tunela ima svjetla“.
Virus je do sada ubio više od 87.000 ljudi i zarazio više od 1,5 miliona, prema današnjim podacima AFP-a, dovodeći svijet u razornu i zdravstvenu i ekonomsku krizu. Drugi dan zaredom, SAD su zabilježile skoro 2.000 smrtnih slučajeva, dok su zastave spuštene na pola koplja u najteže pogođenom Njujorku.
Zabilježena je i rekordna smrtnost od 938 osoba tokom 24 sata u Velikoj Britaniji, gdje je premijer Boris Džonson (Johnson) proveo treću noć na odjelu intenzivne njege. Za njegovo stanje se navodi da se "poboljšava".
Francuska je vidjela da je ukupan broj mrtvih premašio 10.000, dok se zemlja priprema pooštriti već stroge mjere izolacije. U Španiji i Italiji i dalje se bilježe stotine smrtnih slučajeva.
Pandemija maršira i područjima koja su prethodno bila slabo pogođena. U Africi je Etiopija proglasila vanredno stanje, a Liberija je saopćila da zatvara svoj glavni grad Monroviju.
Smrtonosni pipci koronavirusa uvukli su se također duboko u amazonsku prašumu.
Tako je prvi slučaj otkriven među indijanskim narodom Janomami, starosjediocima izoliranim od svijeta i podložnim bolestima.
Uprkos tome, poneki bljesak nade zasvijetlio je u tami. Guverner američke države Njujork Endru Kuomo (Andrew Cuomo) rekao je kako se čini da krivulja epidemije pada.
Optimizam je zadržao i američki predsjednik.
- Nadamo se da ćemo krenuti prema posljednjoj etapi, svjetlu na kraju tunela - rekao je Tramp.