Izolacija je papi Franji vjerovatno prava muka. On uživa biti među ljudima, a ljudi sada oko njega nema. Otkako je Italija proglasila karantin kako bi suzbila širenje koronavirusa, i u Vatikanu je slično.
Najmanja država na svijetu ima samo 900 stalnih stanovnika, ali su u normalnim okolnostima Trg svetog Petra i Sikstinska kapela magnet milionima turista. Sada je sve zatvoreno i apsolutno tiho.
Uskrs, najvažniji dio katoličkog kalendara, slavit će se bez vjernika. Spektakularna procesija na Veliki petak u Koloseumu otkazana je, kao i obred pranja nogu u četvrtak.
Papa je 27. marta vodio posebnu molitvu za završetak pandemije i izrekao blagoslov Gradu i svijetu na praznom Trgu svetog Petra, u mraku i na pljusku. Čak će i nevjernici tu fotografiju zapamtiti kao simbol vremena.
Ali čini se da Franjo baš i ne poštuje italijanska pravila socijalnog distanciranja. I dalje prima goste i s njima se rukuje.
- Ni Papa ni njegovi bliski saradnici ne nose maske - rekao je Mario Galgano, urednik "Vatican Newsa".
Švicarska straža, Papini čuvari, međutim, poštuju propisanu udaljenost. Mnogi su zabrinuti da se koronavirus možda širi Vatikanom. Većina njegovih stanovnika su stariji i muškarci - demografska grupa po koju je virus najopasniji.
- Ne želim dizati uzbunu, ali, prema mom sudu, bilo bi mnogo sigurnije da Franjo s posjetiocima priča iza staklene pregrade s mikrofonom, kao što je sad u nekim bankama - kazao je novinar i pisac Marko Politi (Marco).
- Znam da mu je strašno što nema mogućnost direktno i slobodno komunicirati s ljudima. Njegov je pontifikat temeljen na tome i na gestama - dodao je.