Austrijski pisac Peter Handke ovogodišnji je dobitnik Nobelove nagrade za književnost.
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Gotovo istog trenutka kada je i ozvaničena vijest o tome, društvene mreže su se usijale od komentara, a glavna kritika koja se odnosi na njegov "lik i djelo" odnosi se na to što je podržavao nekadašnjeg predsjednika SRJ Slobodana Miloševića.
Twitter je eksplodirao, a njegovi korisnici su upravo ukazivali na tu vezu, tim prije što je govorio o tome da Milošević "uopće nije bio nacionalista", kao i da je "želio da sačuva Jugoslaviju".
U Srbiji je bio i na njegovoj sahrani, a posjetio ga je i nekoliko puta u Haškom tribunalu.
Tekst se nastavlja ispod oglasa
- Handke je fenomenalan pisac i zaslužuje Nobelovu nagradu. Ipak, njegova podrška Slobodanu Miloševiću, jednom od najgorih evropskih ratnih zločinaca, uvijek će biti mrlja na njegovom djelu - naveo je jedan Handkeov sunarodnjak.
Ovakav izbor prokomentirao je i Tobi Vogel iz Berlinskog vijeća za politiku demokratizacije, koji je Handkea opisao kao osobu koja poriče genocid.
- Handke je 2006. godine prisustvovao sahrani bivšeg srpskog lidera i ratnog zločinca Slobodana Miloševića, figure koju je dugo hvalio iako je bio optužen za genocid. Pisac je jednom poricao srpski masakr u Srebrenici - naveo je irski pjesnik Kris Murej (Chris Murray).
Jedan novinar iz Sarajeva pojasnio je da je Handkeu upravo zbog toga što je negirao genocid i bio Miloševićev simpatizer oduzeta jedna nagrada, kao i da su iz istih razloga PEN Norveška i drugi zahtijevali da se povuče i njegova Ibsenova nagrada za 2014. godinu.
Oglasili su se i Albanci, od novinara do političara.
- Onaj ko "pokriva" Nobelovu nagradu za književnost Handkea i ne spominje činjenicu da je otišao na sahranu Slobodana Miloševića, nakon što je od njega zatraženo da svjedoči na suđenju za bivšu Jugoslaviju, uvreda je za novinarstvo - napisala je novinarka Una Hajdari.
Sličan komentar dao je i bivši ministar vanjskih poslova Kosova, koji je upitao Nobelov komitet je li u Handkeov opus uključio i govor koji je održao na Miloševićevoj sahrani, kojeg je naznao "negatorom genocida".
- Skandalozno - ovako je Selimijeva kolegica i ambasadorica Kosova u SAD Vljora Čitaku prokomentirala izbor.
Dodala je da tu ''nema ništa nobelovsko''.
- Ovo je bezobrazna i sramotna odluka - napisala je ona na Twitteru.
Handkea je politički analitičar Jasmin Mujanović nazvao "ozloglašeni historijski revizionista", uz opasku da je Nobelov komitet sigurno to znao, ali da ih nije bilo briga.
Handke se svojevremeno sastajao i s bivšim predsjednikom Srbije Tomislavom Nikolićem, koji mu je jednom prilikom zahvalio na zalaganju da se ''Srbi na što vjerodostojniji način prikažu publici u svijetu".
Na konstataciju da ga zbog njegovih stavova u Srbiji doživljavaju kao prijatelja, a da je u nekim društvima postao persona non grata, Handke je govorio da je tako rođen - "kao persona non grata".
- Možda je to dobro, mada mi se baš i ne sviđa... Ipak, mislim da ustvari nisam persona non grata. Ima mnogo ljudi, pojedinaca, čak i na Zapadu, postoje oni koji su nastavili da čitaju moje knjige. Znam da čitaju, dobivam i mnogo pisama od čitalaca. Najveći podstrek su mi ustvari čitaoci i vjerujem da će nastaviti čitati, ne samo moje knjige nego uopće - kazao je on za RTS.
Prije dvije godine Peter Handke boravio je i u Novom Sadu, kada mu je uručena nagrada "Milovan Vidaković". Tada je rekao da se ni danas ne kaje zbog stavova o Srbiji devedesetih.
- Ja sam htio napisati ono što sam vidio i osjećao tada. Nemam ni kajanje niti korist od svega toga - rekao je tada on.
U Srbiji je dobio i Disovu nagradu, kao i nagradu "Momo Kapor", izabran je za stranog člana SANU. Osim toga, dobitnik je i velikog broja međunarodnih književnih nagrada, a danas je u svoju "kolekciju" upisao i onu najprestižniju - Nobelovu.