Evropska unija prvi put je dozvolila upotrebu proizvoda od kanabisa u medicinske svrhe, ali samo pacijentima koji pate od dva rijetka oblika diječije epilepsije.
Riječ je epidioleksu – lijeku koji se dobiva od kanabisa i sadrži kanabidiol, glavni sastojak medicinske marihuane.
Terapija je dozvoljena u dva slučaja dječije epilepsije – Lenoks Gasto sindrom i Dravetov sindromom – koje je teško liječiti i mogu dovesti do nekoliko napada dnevno.
Pojedini roditelji već traže alternativna rješenja za ovaj lijek, jer on ne sadrži ono što oni traže – tetrahidrokanabinol, tj. THC. Dakle, lijek nema psihoaktivnu komponentu kanabisa, a ti roditelji smatraju da upravo THC pomaže njihovoj djeci.
Lijek je razvila kompanija ''GV Farmaseutikals'' i može se koristiti u kombinaciji s drugim lijekovima za epilepsiju.
A ostali proizvodi od medicinskog kanabisa?
Ima ih dosta. Liječenje može da prepiše samo specijalista, i to samo u određenom broju slučajeva, kada ostali lijekovi nisu donijeli nikakve rezultate.
Jedan od njih je nabilon, koji se pije kao kapsula, a koji je razvijen da djeluje slično kao THC – ljekari ga daju ljudima koji idu na hemoterapiju da ne bi imali toliko problema s mučninom.
Sativeks, također, sadrži THC i prepisuje se ljudima s multiple sklerozom.
Rekreativna upotreba kanabisa je i dalje ilegalna.
Šta kažu stručnjaci?
- Ovaj novi lijek će donijeti nadu nekim porodicama i odluka EU djeluje kao pozitivan korak. Medicinski kanabis, međutim, i dalje ostaje medicinsko minsko polje - kaže Lisa Sander, profesorica neurologije na Univerzitetu u Londonu i direktorica Društva za epilepsiju.