Premijeri Makedonije i Grčke Zoran Zaev i Aleksis Cipras nastavljaju užurbano i uprkos vrlo nepovoljnim političkim uvjetima da spor o promjeni imena Makedonije okončaju prije kraja februara 2019. godine, jer će poslije tog datuma grčka politička scena biti dodatno opterećena aprilskim izborima za Evropski parlament i oktobarskim nacionalnim izborima, kazala je Feni direktorica Vanjskopolitičke inicijative Lejla Ramić-Mesihović.
Smatra da bi postizanje okončanja spora dalo veliki doprinos unapređenju situacije u široj regiji Balkana.
Ramić-Mesihović, koja je, također, i autorica knjige "Makedonija čedo realpolitike 20. vijeka", istakla je da je glasanjem dvotrećinskom većinom u makedonskom Sobranju odlučeno da se ulazi u postupak izmjena aktuelnog ustava da bi se u skladu sa Sporazumom iz Prespe izmijenilo ime Republika Makedonija u Republika Sjeverna Makedonija. Da se desilo suprotno, dodala je, makedonski premijer Zoran Zaev bi, po najavama, inicirao prijevremene izbore.
Naglasila je da je vlada koju vodi Zaev dobila 15 dana da pripremi tekst amandmana te izrazila nadu da će se održati aktuelni broj od 80 od ukupno 120 zastupnika, jer je to minimum za ustavne promjene.
- S druge strane, grčka koalicija se ''trese''. Opozicija, ali i stranka Nezavisni Grci, koja je partner Ciprasovoj Sirizi, prijetila je izlaskom iz vlade ukoliko Sporazum iz Prespe dođe do grčkog parlamenta - pojasnila je.
Zaključila je da Grci uopće ne žele da ime sjevernih susjeda sadrži imenicu Makedonija.