Jasmin Skeli (Skelly) podsjetila je u članku za BBC na naučnu činjenicu da najslavnija brodska olupina na svijetu, Titanik, za nekoliko godina više neće postojati.
Razlog se na prvu čini nevjerovatnim: olupinu će potpuno uništiti jedna vrsta bakterije. Čovječanstvu je trebalo čak 73 godine da Titanik nakon brodoloma 1912. uopće pronađe.
Zasluge za to pripadaju Robertu Ballardu, okeanografu s Univerziteta Rod Ajland (Rhode Island), ali je uglavnom nepoznato da su na Titanik nabasali slučajno, tragajući za dvije potonule nuklearne podmornice.
Na njihovo oduševljenje, Titanik se našao između dvije podmornice - 3,8 kilometara ispod morske površine, u mraku, pod strašnim vodenim pritiskom, Titanik je u tom trenutku bio poprilično očuvan.
Šest godina poslije, ekipa naučnika iz Halifaksa u Novoj Skotiji na brodu je uočila hrđave tvorevine poput siga i ništa im nije bilo jasno. A nakon što su ih pogledali pod mikroskopom, uvidjeli su da su pune života. I to kakvog - bile su pune bakterije halomonas titanicae; hemosintetske, gram-negativne proteobakterije koja je najsretnija kad na meniju ima željezo.
Titanik na dnu okeana za ovaj mikrob bio je raj na zemlji i 2011. naučnici su ostacima Titanica dali još samo 20 godina prije nego što potpuno nestane usljed proždrljive bakterije.
Danas mu je, dakle, preostalo još samo 13 godina prije nego što nestane.