Prošla godina bila je najtoplija u historiji mjerenja, sudeći po međunarodnom izvještaju koje je u četvrtak objavila američka Nacionalna uprava za okeane i atmosferu (NOAA), a ono uključuje i brojne druge podatke o klimatskim promjenama i nizu rekorda koji su oboreni upravo u 2016.
Radi se ujedno o najopsežnijem izvještaju o stanju klimatskih promjena koje je objavila neka američka državna institucija otkad je upravljanje Amerikom preuzela administracija predsjednika Donalda Trumpa, poznatog po skepsi u pogledu globalnog zagrijavanja, ali i po povlačenju SAD iz globalnog klimatskog sporazuma. Politico naglašava da ovaj izvještaj ne iznosi detalje o povezanosti klimatskih promjena s ljudskim aktivnostima koje su ih mogle ili jesu izazvale. Ti se podaci iznose u jednom odvojenom dodatku, prenosi Jutarnji.hr.
U izvještaju naslovljenom 'Stanje klime', u čijoj je izradi učestvovalo gotovo 500 stručnjaka, iznose se podaci koji potvrđuju spoznaje o porastu globalnih temperatura do kojih se došlo i prije Trumpova dolaska na vlast, a to uključuje porast globalnog nivoa mora, ekstremne vremenske nepogode i smanjenje količine leda te snježnih padavina.
Prošla godina je bila treća zaredom koja je probila rekord u visokim temperaturama, ističe se.
NOAA i NASA stavile su još u januaru svoje podatke na jedan kup i zajednički zaključile da je 2016. bila najtoplija otkad postoje mjerenja, no u novom je izvještaju taj zaključak dodatno potkrijepljen naučno prikupljenim podacima iz 60 država iz cijelog svijeta.
U nastavku slijede najvažniji zaključci koje NOAA iznosi u izvještaju za 2016. godinu.
- Koncentracije stakleničkih plinova najveće su ikad zabilježene. Od 2015. do 2016. godine koncentracije ugljičnog dioksida zabilježile su i najveći godišnji porast u posljednjih 58 godina, dostigavši nivoe koje nisu viđeni u mjerenjima ledene kore na Južnom polu koja predstavljaju period od zadnjih 800.000 godina.
- Globalne površinske temperature najviše su ikad zabilježene
- Nivo mora je najviši od početka mjerenja. Na globalnom nivou more je prosječno više za 8.26 centimetara nego je bilo 1993., kada su započela satelitska mjerenja. Prošla godina je i šesta uzastopna u kojoj je nivo mora porastao.
- Ciklusi padavina postali su ekstremniji,
- Arktik se zagrijava brže od ostatka svijeta,
- Nivo antarktičkog leda najniži je ikad zabilježen,
- Alpski ledenjaci su se smanjili, što je već 37. uzastopna godina da se to dogodilo,
- Bilo je više tropskih ciklona od prosjeka: 93 oluje, u poređenju s prosjekom od 82 između 1981. i 2010. godine