Svjedočenjem federalnog pravobranoca Jakova Dujić i direktora špediterske firme iz Sarajeva Adisa Borovca, te ulaganjem materijalnih dokaza Tužilaštva, danas je u Sudu Bosne i Hercegovine nastavljeno suđenje premijeru Federacije BiH Fadilu Novaliću i drugima u vezi sa nabavkom 100 kineskih respiratora u vrijednosti 10.530.000 KM.
Osim Novalića, za spornu nabavku respiratora optuženi su suspendovani direktor Federalne uprave civilne zaštite Fahrudin Solak, ministrica finansija Federacije BiH Jelka Milićević i vlasnik kompanije "Srebrena malina" Fikret Hodžić.
Ono što se moglo shvatiti iz svjedočenja federalnog pravobranioca Jakova Dujića je da ugovor između FCUZ-a i firme Fikreta Hodžića “Srebrena malina" o kupovini 100 respiratora ACM 812 A od 3. aprila 2020. godine, dostavljen Pravobranilaštvu tek kad je slučaj “procurio” u javnosti.
Naime, 1. maja 2020. Vlada Federacije BiH je zatražila mišljenje od Pravobranilaštva može li se ugovor raskinuti i proglasiti ništavnim. Iz pravobranilaštva je ,tvrdi Dujić uslijedio odgovor da se ne mogu izjasniti jer nemaju ugovor niti ostalu dokumentaciju.
Nakon toga 22. maja iste godine Federalna uprava civilne zaštite dostavila je ugovor o nabavci i Odluku o izuzeću Zakona o javnim nabavkama.
Vladi je iz Pravobranilaštva odgovoreno da oni ne mogu raskinuti ugovor i da to mogu uraditi samo ugovorne strane, ako jedna strana nije ispunila ugovorene obaveze.
Sporno je za Prvobranilaštvo bilo, kazao je Dujić što je sto posto plaćen avans, odnosno u potpunosti je isplaćena odmah cijena za robu, kao i da nije bilo bankovne garancije, kao ni zapisnika o tome kava je roba koja je isporučena .
- Mora biti neka garancija…Bio je prije plaćen nego što je roba došla- kazao je Dujić.
Na pitanje tužioca Mirze Hukeljića je li uobičajeno da se isplati novac bez ikakve garancije da će ugovor biti ispoštovan, Dujić je kazao da je ovo prvi puta da se tako nešto dešava i da su izbjegnute odredbe Zakona o javnim nabavkama.
Dujić je također kazao da Pravobranilaštvo postavlja imovinsko-pravni zahtjev ukoliko Sud eventualno utvrdi krivičnu odgovornost i da je pričinjena šteta za budžet Federacije BiH.
Prema riječima Dujića budžetski korisnici su dužni dostaviti ugovore Pravobranilaštvu kako bi ono dalo mišljenje o usklađenosti sa Zakonom o obligacionim odnosima.
Odgovarajući na pitanja Novalićeve braniteljice Vasvije Vidović , Dujić je potvrdio da Agenzija za javne nabavke vrši kontrolu o javnim nabavkama. Također je kazao da mu nije poznato da je Evropska komisija u vrijeme pandemije dala smjernice o hitnom postupanju i fleksibilnosti država u postupku. Dujić je kazao da ne može reći unaprijed, ali ako je ispunjen ugvor onda nema šete.
Na pitanje odbrane Fahrudina Sokala, advokatice Marsele Bajramović, Dujić je potvrdio da je budžetski korisnik obavezan tražiti mišljenje Pravobranilaštva i da je rok 15 dana ali da ga zbog drugih obaveza ne mogu uvijek ispoštovati.
Svjedok Adis Borovac kazao je da je njegova špediterska firma obavljala poslove za “Srebrenu malinu” prilikom uvoza respiratora. On je rekao da im je naknadno dostavljena dozvola Agencije za lijekove “Srebrenoj malini”, kao i faktura.
Potvrdio je da je njegova firma učestvovala u carinjenju 80 respiratora. Na konstataciju Fikreta Hodžića da zbog pritisaka nije prihvatio da uradi špediterske poslove za 20 respiratora, Borovac je kazao da ne želi dati odgovor na to pitanje.
Tužilaštvo je nastavilo sa ulaganjem materijalnih dokaza, ali se povela rasprava kada je tužilac Mirza Hukeljić namjeravao da uloži hard disk na kojem su podaci sa telefona i laptopa. Advokatica Vasvija Vidović je prigovorila da odbrana taj dokaz nikad nije dobila. Hukeljić je odgovorio da se radi o ogromnom boju informacija na kojima su i one privatne prirode.
Sud BiH nije donio odluku po tom pitanju, a sutkinja Džemila Begović je kazala da će u vezi sa ovim slučajem konsultovati stručnjake.
Nakon pretresa advokatica Vasvija Vidivić je ukazala da je stav Tužilaštva BiH prema odbrani u potpunosti neprimjeren, te da se njihova prava redovno krše.
- Ne možete jedan od centralnih dokaza izvoditi nakon što počnu dokazi odbrane. Odbrana ima pravo da pobija navode tužilaštva. Odbrana ima pravo vidjeti dokaze koji se unose u spis kao i sud, a ne ići u tužilaštvo i razgledati tamo dokaze. Tužitelji redovno zanemaruju svoju dužnost da objelodane dokumente i ne shvataju da tako mogu ugroziti cijeli predmet. Mora se shvatiti da je odbrana dio pravosuđa. Tužilac je unaprijed zauzeo stav da će odbrana objelodaniti neke dokaze, a to ne dolazi u obzir. U ovom predmetu imate advokate visokog integriteta- kazala je Vidović.