USPJEH I INOVACIJA

Vlasnik firme "Mali farmer" Alen Jusupović za "Avaz": Pravi magareće mlijeko u kapsulama, može biti i hrana za astronaute

Dnevno proizvodi od tri do četiri litre mlijeka, ali to kompenzira cijena, koja je sada otprilike 150 KM po litru

Jusupović s magarcem s farme. Facebook

Nerma Ajnadžić

prije 4 dana

Poduzetnik i vlasnik firme magaraca "Mali farmer“ Alen Jusupović iz Zavidovića krenuo je u novi projekt - magareće mlijeko je stavio u kapsule, i to tehnologijom kojom se konzervira i hrana astronautima.

Porodični biznis

- Mi samo radimo posao koji volimo i već 12 godina uzgajamo magarce. To je ranije bio studentski projekt, a "Dnevni avaz“ nas je uvijek podržavao. Projekt je evaulirao u porodični biznis. I mi sami se u nekim momentima zapitamo gdje ovo vodi, ali smo uvijek htjeli da dignemo posao na viši nivo – rekao je Jusupović za "Avaz“.

Jusupović s proizvodima koje prave na "Malom farmeru“. Facebook

Na farmi imaju 83 magarca, te prave magareće mlijeko. Količine su jako male, a njihova dnevna proizvodnja je od tri do četiri litre mlijeka.

- To kompenzira njegova cijena, koja je sada otprilike 150 KM. Imali smo veliki problem s transportom, koji radimo uspješno, ali oduzima veliku energiju. Magareće mlijeko zahtijeva hladni režim i bilo ko da dođe na farmu i naruči, u slučaju da mi šaljemo, moramo osigurati hladni režim, jer se može pokvariti. Prema projektu SERDA-e i Vlade Švedske, nabavili smo liofilizator, a to je, ustvari, sušenje i zamrzavanje. To je najbolji način na svijetu za konzerviranje organske materije, odnosno hrane. Izvlačimo vodu, nema hemijskih utjecaja ni dima. Dobijamo suhu tvar i skontali smo da je najlakše da to pakujemo u kapsule, kako bismo olakšali transport - objasnio je Jusupović.

Naglasio je kako su prije 15-ak dana proizveli prve kapsule, koje su trenutno na testiranju.

Spor proces

- Šalju se u laboratoriju da uradimo mikrobiološku analizu, da dobijemo potvrdu da su zdravstveno ispravne, jer su naši kupci najbitniji. Vršimo i kontrolna vaganja, da bismo utvrdili tačno koliko kapsula je supstitut za jedan litar svježeg mlijeka. Proces liofilizacije traje otprilike 40 sati, što je poprilično dugo i sporo, a dobivamo od osam do devet posto suhe tvari iz mlijeka. Što znači od 10 litara mlijeka, mi dobijemo između 800 i 900 grama suhe tvari – kazao je Jusupović.

Jedna od prvih kapsula magarećeg mlijeka. Facebook

Posebno je istakao da će kapsule biti dostupne samo na njihovoj farmi.

- Ne idemo na police s kapsulama, jer smo jedna mala firma i još se ne usuđujemo i nemamo kapacitete da to uradimo. 

Magareće mlijeko je primat u našoj proizvodnji, a osim toga, radimo i kozmetiku, a sada i te kapsule. Imamo mnogo narudžbi unaprijed, vidjet ćemo kako će tržište to prihvatiti – kazao je Jusupović.

Živim punim plućima

- Nakon završetka fakulteta, ovo mi je bio osnovni posao. Osjećam se kao najsretniji čovjek i to nije floskula. Živim punim plućima i ne mogu povući liniju između posla i privatnog života. Farma je i moj posao i privatni život. A ove životinje odnose apsolutno negativnu energiju – rekao je Jusupović.

Već razmišlja i o sušenju voća poput malina i pravljenju šejkova s magarećim mlijekom. Ali, kako je rekao, to je zasad na čekanju.

Vlasnik autorskih prava © avaz-roto press d.o.o.
ISSN 1840-3522.
Zabranjeno preuzimanje sadržaja bez dozvole izdavača.