Služba za inspekcijske poslove Grada Bihaća naložila je Službi za poslove sa strancima BiH da ukloni dijelove Kampa Lipa koji podrazumijevaju pritvorsku jedinicu ograđenu zaštitnom ogradom visine četiri metra.
- Uviđajem na licu mjesta i uvidom u navedene akte o građenju utvrđeno je da objekat - tzv. "pritvorska jedinica" nije obuhvaćena navedenom urbanističkom saglasnošću i odobrenjem za građenje, te da je korisnik navedene lokacije izgradio objekat koji je predmet ovog inspekcijskog nadzora - "pritvorsku jedinicu" bez prethodno pribavljenih akata za građenje.
Na ovu odluku postoji i mogućnost žalbe, što je i uradilo Ministarstvo sigurnosti.
Na press konferenciji Amnesty Internationala i SOS Balkanroute u Beču, gostovao je i državni ministar za ljudska prava i izbjeglice Sevlid Hurtić. Rješenje potvrđuje ono što su iznosili Hurtić i SOS Balkanroute još 2023. o zatvoru u Lipi. Pritvor je izgrađen bez građevinske dozvole i pravne osnove, a plaćen je sa 500.000 eura iz fondova Evopske komisije. Sam kamp Lipa finansiran je dvotrećinski iz Austrije, odnosno s 1,1 miliona eura novca poreznih obveznika Austrije.
- Na vama je da provjeravate kako se troše vaša javna novčana sredstva, da pošaljete finansijsku inspekciju i provjerite što se događa s javnim novcem, zašto odlazi novac u ruševine. Sasvim je jasno da je ovdje korišten vaš novac da bi se ilegalno izgradilo nešto u tuđoj zemlji, i to bez građevinske i urbanističke dozvole - poručio je ministar Hurtić pred austrijskim novinarima, među kojima je bila i nacionalna televizija ORF.
Predviđeno rušenje zatvora bit će danas proslavljeno u bečkoj Areni, gdje bečka nevladina organizacija SOS Balkanroute slavi svoj peti rođendan. Ova inicijativa od 2019. djeluje i pomaže u Bosni i Hercegovini, kako migrantskoj, tako i lokalnoj populaciji u izazovima koje donose migrantske krize.
- Ovo je pobjeda ljudskih prava, pobjeda pravde, ne samo za izbjeglice i migrante, nego za sve one koji se bore za prava migranata i izbjeglica - izjavila je šefica austrijskog Amnestyja Šura Hašemi.
Petar Rosandić, predsjednik SOS Balkanroute, rekao je kako bi rješenje grada Bihaća trebalo alarmirati institucije Austrije i EU, čiji je novac uložen u projekat koji će se rušiti.
- Obznanili smo da postoji rješenje za uklanjanje "austrijskog Gvantanama" u izbjegličkom kampu Lipa kod Bihaća. Ovo je pobjeda ljudskih prava, cijelog našeg angažmana, transnacionalne saradnje, zajedno smo spriječili neokolonijalni izgrađeni zatvor. Idemo dalje - poručio je Rosandić.