O AKTUELNOM STANJU

Izvještaj Evropske komisije o BiH: Spomenuli sankcije Rusiji, presudu Novaliću, traže hitno imenovanje sudija Ustavnog suda BiH

Poručuju i da se sudije trebaju birati na osnovu kvalifikacija, a ne etničke pripadnosti

Evropska unija. Facebook

S. S.

30.10.2024

Evropska komisija je objavila izvještaj o stanju u BiH, a poseban osvrt je dat na politiku prema Rusiji.

Oni naglašavaju da se iz RS više puta odbijala mogućnost uvođenja sankcija Rusiji, dok su političari poput Elmedina Konakovića potpisivali službene dokumente gdje se osuđivala ruska agresija na Ukrajinu.

Ističu da je Evropska komisija tražila tri zahtjeva kako bi se ostvario napredak.

- Traži se održavanje potpunog usklađivanja sa zajedničkom vanjskom i sigurnosnom politikom EU, te osiguravanje temeljne implementacije restriktivnih mjera proizašlih iz usklađivanja s EU, i ulaganje dodatnih napora da se zatvori prostor za strano uplitanje i manipulaciju informacijama - ističe se.

Određen napredak

Naglašavaju da je, ipak, napravljen određen napredak u kontekstu zajedničke vanjske, sigurnosne i odbrambene politike.

- Postignut je dobar napredak, jer je BiH dostigla i održavala potpuno usklađivanje sa zajedničkom vanjskom i sigurnosnom politikom EU, posebno u vezi s izjavama i restriktivnim mjerama nakon ruske agresije na Ukrajinu. Implementacija restriktivnih mjera ostaje izazov zbog političkih opstrukcija - poručuju.

Naglašavaju da se od vlasti traži usklađivanje zakonodavstva i procedura sa standardima EU u deaktivaciji malog i lakog naoružavanja.

U vezi sa Zakonom o VSTV-u, ističu da se treba uskladiti s mišljenjem Venecijanske komisije te da se treba dostaviti revidirani nacrt na daljnje mišljenje.

- Novi zakon o VSTV-u također treba osigurati pravo VSTV-a na pristup svim informacijama potrebnim za obavljanje provjera integriteta - istakli su iz Evropske komisije.

Podsjećaju da je usvojen novi Zakon o VSTV-u u junu, no postoji problem s Odjelom za integritet.

- Ministarstvo pravde finalizira Nacrt zakona o sudovima Bosne i Hercegovine, o kojem je još u toku postizanje političkog dogovora. BiH bi trebala dostaviti nacrt zakona Venecijanskoj komisiji na daljnje mišljenje, prije usvajanja u Parlamentu - govore iz EK.

Navode da je problem sa Zakonom o sudovima BiH nastao zbog sjedišta Apelacionog suda. Stranke iz RS smatraju da sjedište treba biti u Banjoj Luci, dok njihovi partneri su za Istočno Sarajevo. 

Sprečavanje sukoba interesa

Kad je riječ o Zakonu o sprečavanju sukoba interesa, naglasili su da je usvojen u martu ove godine, da je korak naprijed, ali da nije u potpunosti usklađen s evropskim standardima.

U kontekstu borbe protiv kriminala i korupcije spomenuta je i presuda protiv bivšeg premijera FBiH Fadila Novalića.

- U januaru 2024. godine, Sud Bosne i Hercegovine je potvrdio presudu u apelacionom postupku u slučaju Novalić i dr. koji se odnosi na prevaru u javnim nabavkama, uključujući i protiv tadašnjeg vršioca dužnosti premijera Federacije. Ovo je prva pravomoćna sudska presuda o korupciji na visokom nivou u BiH - istakli su.

Poručuju da se u RS trebaju hitno imenovati dvojica sudija Ustavnog suda BiH, ali i da RS treba u potpunosti priznati i provoditi odluke Ustavnog suda.

Poručuju i da se sudije trebaju birati na osnovu kvalifikacija, a ne etničke pripadnosti.

Vlasnik autorskih prava © avaz-roto press d.o.o.
ISSN 1840-3522.
Zabranjeno preuzimanje sadržaja bez dozvole izdavača.