Stanje koje sam zatekao u privredi i industriji je alarmantno i traži hitno reagovanje cijele Vlade FBiH i šire drušvene zajednice. Ne želim kukati niti širiti pesimizam. Naprotiv, ja sam borac, optimista, spreman da zasučem rukave i da se prihvatim posla - kazao je federalni ministar energije, rudarstva i industrije Vedran Lakić na današnjem Simpoziju „Vrijeme je“ održanom u Neumu u organizaciji Revicona, saopćeno je iz Federalnog ministarstva energije, rudarstva i industrije.
- Svjesni smo da je ovo vrijeme energetske tranzicije u kojem moramo obezbijediti održivi razvoj. Vrijeme u kojem moramo smanjiti ovisnost o fosilnim gorivima, povećati udio obnovljivih izvora energije, poboljšati energetsku efikasnost te osigurati dugoročnu energetsku sigurnost i ekonomski napredak Federacije Bosne i Hercegovine. Dok mi govorimo o Bloku 7, oko nas svijet ide dalje, ljudi govore o skladištima električne energije, nuklearnoj energiji, biomasi... Ni blizu nismo da radimo šta trebamo, ali vrijeme je da počnemo. Vlada neće dozvoliti da bilo ko ili bilo šta ugrozi naš energetski sistem - dodao je ministar Lakić.
On ističe da Elektroprivrede rade na jačanju energetskog sistema i idu u razvoj projekata obnovljivih izvora energije bez obzira na sve nedaće koje prolaze zbog dugogodišnjeg nemara.
- Kada govorimo o gasu, imamo budućnost i napravićemo drugi tok. Nikome nećemo dozvoliti da nam prijeti zatvaranjem gasa i ucjenama traži nemoguće - rekao je također Lakić i dodao da pristup energetskoj tranziciji mora biti prilagođen ekonomskoj situaciji Federacije Bosne i Hercegovine.
Iako su resursi ograničeni, postoje različiti pristupi i strategije koje se mogu primijeniti kako bi bila pokrenuta energetska tranzicija i smanjena ovisnost o fosilnim gorivima. Ključ je u kreativnom i strateškom korišćenju dostupnih sredstava i partnerstava, kazao je federalni ministar.
- Ključ za budući uspjeh je u sposobnosti svih nas da prevladamo političke razlike i fokusiramo se na ekonomske reforme. Stvaranje povoljnijeg poslovnog okruženja, ulaganje u obrazovanje i infrastrukturu te efikasnije korištenje prirodnih resursa mogli bi transformirati bosanskohercegovačku ekonomiju - zaključio je.