Nesreća u kojoj je helikopter Oružanih snaga Bosne i Hercegovine pao u jezero, bio je povod da se postave pitanja kvaliteta opremljenosti Oružanih snaga BiH nadležnima. Koliko je oprema stara, koliko se često nabavlja i koliko dobro servisira? Iako konkretni odgovori nisu dobijeni, poznato je da zanavljanja opreme nema zbog političkih blokada, piše BHRT.
Čime sve raspolažu Oružane snage BiH, kakav je kvalitet njihove opreme, koliko je ona stara, vrijedna, funkcionalna... Ovo su pitanja na koja ni jedna ozbiljna vojna sila neće dati precizan odgovor jer su u domenu vojne tajne. A javna tajna u Bosni i Hercegovini je da se u opremu, kao ni u resurse Oružanih snaga BiH nikada ne ulaže onoliko koliko bi resorno ministarstvo željelo. Budžet im je uglavnom zaleđen, zbog čega su kapitalne investicije nemoguće, pa su donacije uglavnom jedini vid obnavljanja opreme.
- Mi imamo ukupno 11 helikoptera. Sve je potpisano. Platili. Još 5 helikoptera treba da uvezemo. Imat ćemo 16 helikoptera - rekao je ministar odbrane BiH Zukan Helez.
Helezov zamjenik Aleksandar Goganović kaže da takva informacija ulazi u tajne podatke i da nisu spremni s time da izlaze u javnost.
Osim helikoptera, Oružane snage BiH trebaju i druga tehnička sredstva. Godinama, Ministarstvo odbrane traži veći budžet ali je to za političare iz RS-a koji se, čak zalažu i za demilitizaciju, smanjenje broja vojnika pa čak i ukidanje Oužanih snaga neprihvatljivo. Na pitanje da li smo opremljeni ministar prometa i komunikacija BiH Edin Forto kaže da nismo.
- Nismo opremljeni i blokada iz RS-a je razlog za to. Nije nikava priča oko budžeta. RS ne želi da ulaže u OS BiH - naveo je Forto.