ŠEF EU DELEGACIJE U BIH

Satler: Preporuka za otvaranje pristupnih pregovora je veliko postignuće za BiH

Prošle sedmice ministri Njemačke, Italije i Austrije, isticale su tokom posjete da zajedno radimo na tome i ja to na taj način gledam, rekao je on

Satler: Uloga EU u BiH će jačati. Screenshot / BHRT

E. Ć. / BHRT

13.3.2024

Šef Delegacije Evropske unije u Bosni i Hercegovini i specijalni predstavnik EU u BiH ambasador Johan Satler (Johann Sattler) izjavio je za BHRT da je Bosna i Hercegovina na putu ka članstvu u Evropskoj uniji i da će uloga EU u našoj zemlji jačati. Naglasio je kako je preporuka Evropske komisije za otvaranje pristupnih pregovora sa Bosnom i Hercegovinom izuzetno postignuće za cijelu zemlju.

Značajna prilika i za privredu

- Bosna i Hercegovina je na putu ka članstvu u Evropskoj uniji. To znači da postoji perspektiva za mlade, za porodice, da je ovo zemlja gdje možete ostati da živite, da gradite porodicu i svoje živote. 

Kroz proces pristupanja će doći još više podrške i pomoći. Otvorit će vam se i dodatni programi, od već postojećeg ERASMUS-a, naučno-istraživački programi do mogućnosti da ova zemlja bude dio jedinstvenog evropskog tržišta od 450 miliona kupaca - rekao je Satler gostujući u emisiji Aktuelni intervju BHT1.

To je, naglasio je, značajna prilika i za bosanskohercegovačku privredu.

Satler je naveo kako BiH može očekivati da bude dio svih pregovora koji se tiču daljnjeg razvoja same Evropske unije.

- Ako Bosna i Hercegovina dobije zeleno svjetlo 27 zemalja članica Evropske unije, to znači da formalno ulazite u dio pristupnih pregovora. Dakle, zajedno ste sa Albanijom, Srbijom, Crnom Gorom, Sjevernom Makedonijom, što je samo po sebi veliko dostignuće - rekao je Satler.

Šta slijedi nakon toga

Pojasnio je da nakon toga slijedi niz tehničkih koraka. Prvo se, kako je naveo, utvrđuje pregovarački okvir, a kroz taj pregovarački okvir uređuju se pravila samog pregovaranja.

- Nakon toga radi se takozvani skrining svih 35 poglavlja, odnosno šest klastera. Radi se detaljna analiza šta je BiH do sada uradila u različitim oblastima, od poljoprivrede, energetike, zaštite potrošača, vanjske politike, statističkih podataka. Dakle, cijeli niz aspekata i za to je potrebno vrijeme. 

Međutim, važno je da se proces pokrene i da imamo formalnu saglasnost svih 27 članica za otvaranje pregovora i nadam se da ćemo to imati krajem naredne sedmice - kazao je on.

Naglasio je kako je preporuka Evropske komisije za otvaranje pristupnih pregovora sa Bosnom i Hercegovinom izuzetno postignuće za cijelu zemlju.

- To je zaista jedna velika i značajna stvar koju ste postigli kao zemlja i kao građani. Ja sam pet godina u BiH i nije to tako česta situacija da imate jedinstvenu ocjenu važnosti ovog iskoraka. 

Pratio sam novine i vidim otprilike da se na isti način izvještava o toj vijesti, što znači da je riječ o jedinstvenom strateškom cilju o kojem su svi jedinstveni, od Sarajeva, do Banje Luke i Mostara - naveo je Satler.

Naglasio je da je ipak riječ o preporuci, te da je konačna odluka sada na šefovima 27 država. U tom smislu, Sattler je pozvao bh. lidere da iskoriste preostalo vrijeme do sjednice Evropskog vijeća, koja će biti održana naredni četvrtak i petak.

Podsjetio je i kako je za početak naredne sedmice zakazana sjednica Vijeća ministara BiH, te ocijenio da su ministri veoma blizu usaglašavanja Zakona o sudovima, kao i Zakona o zaštiti ličnih podataka.

Ne trči pred rudu

Satler nije htio da prejudicira šta bi se desilo ako naša zemlje ne dobije "zeleno svjetlo" za pristupne pregovore.

- Ja ne bih da trčimo pred rudu. Velika šansa se ukazala, čuli smo pozitivne reakcije iz mnogih naših zemalja-članica, vidjeli ste brojne posjete na najvišem nivou. Prošle sedmice tri najvažnije zemlje članice - Njemačka, Italija i Austrija, njihovi ministri vanjskih posjeta isticali su tokom posjete da zajedno radimo na tome i ja to na taj način gledam.

Naglasio je da su bh. vlasti napravile značajne iskorake. Podsjetio je da je na Zakonu o sukobu interesa, koji je usvojen nedavno, rađeno sedam godina.

- Koraci koji su napravljeni su zaista značajni. Imali ste komisiju koja je bila nefunkcionalna, koja je vršila provjere u smislu sukoba interesa, a koju su činili parlamentarni zastupnici. Imali ste entitetski veto. 

Ono što čujemo iz Banje Luke, posebno iz redova opozicije - da je riječ o prenosu nadležnosti, to su zaista budalaštine. Zakon bi izgubio svoju svrhu ako bi se uveo entitetski veto i ako biste imali komisiju koja provjerava postojanje sukoba interesa, a koja nije funkcionalna - rekao je Satler.

Ambasador je, između ostaloga govorio tome kakva je uloga Delegacije EU u BiH na provođenju reformi i donošenju ključnih zakona, o izmjenama Izbornog zakona BiH, potezima vlasti iz Republike Srpske, koje se sve češće povezuju sa institucijama i projektima iz Ruske Federacije u vrijeme kada EU pojačava sankcije toj zemlji, prenosi BHRT.

Vlasnik autorskih prava © avaz-roto press d.o.o.
ISSN 1840-3522.
Zabranjeno preuzimanje sadržaja bez dozvole izdavača.