Lokalna vlast u Čapljini nastavila je s ponižavanjem bošnjačkih povratnika u ovoj lokalnoj zajednici, obilježavajući im kuće tablama s brojevima na kojima se nalaze šahovnica, sveti Franjo i krst.
Sporni grb Čapljine je proglašen neustavnim još davne 1999. godine po apelaciji tadašnjeg predsjednika FBiH Edhema Bičakčića.
Uprkos odluci Ustavnog suda
Uprkos tome, vlast u Čapljini obilježava bošnjačke kuće tablama s brojevima na kojima se nalaze šahovnica, sveti Franjo i krst.
- Nažalost, ovo je istina. Danas na području Čapljine, direktno negirajući Ustavni sud vlast Čapljine je ipak postavila prinudno na kuće bošnjačkih povratnika neustavne table i grb. Sad je situacija još gora nego ranije, jer se sad počelo govoriti narodu da ko odbije da stavi grb na kuću neće moći izvaditi ličnu kartu niti bilo kakve druge papire za kuću ili dobiti bilo koje druge dokumente - navode mještani čapljinskih naselja u mailu upućenoj redakciji portala "Avaza".
Ovo prolazi "ispod radara"
Ističu kako ovo, nažalost, prolazi "ispod radara", a što "čapljinskoj vlasti i odgovara da i dalje ponižavaju i omalovažavaju bošnjačke povratnike, da ne spominjemo činjenicu da Bosnjaci ne mogu dobiti posao u državnim organima u Čapljini.
- Svega pet Bošnjaka radi u svim državnim institucijama u Čapljini - navode ogorčeni mještani.
Ističu kako su "nedavno predili dio jedne ulice u Čapljini u ulicu Žrtava srebreničkog genocida i misle da se s time može izjednačiti ovo što rade s neustavnim grbovima".