RS ne može biti nezavisna država, a Srbija bi trebala uvesti sankcije Rusiji, poručio je u razgovoru za Hinu Lord Stjuart Pič (Stuart Peach), specijalni predstavnik britanskog premijera za zapadni Balkan.
- London osuđuje prijetnje otcjepljenjem RS i nastavlja podržavati dejtonski sporazum - rekao je Pič.
Pich je u razgovoru za Hinu prije dvije godine izrazio veliku zabrinutost za situaciju u Bosni i Hercegovini. Danas, nakon dolaska nove vlade i određenih pomaka u procesima unutar te zemlje, britanski predstavnik je „i dalje zabrinut”, posebno za sigurnosnu situaciju koju ugrožavaju prijetnje otcjepljenja RS-a.
- London te prijetnje osuđuje i poručuje da je RS legitiman entitet unutar BiH, ali ne može biti i „nezavisna država” kakvom ju želi učiniti njen predsjednik Milorad Dodik, kazao je Pič.
Naglasio je da je svijetla budućnost za BiH u svačijem interesu, za sve ljude u BiH, nevezano za etničku grupu.
Multietničko nezavisno Kosovo
- Britanija poziva Srbiju da uvede sankcije protiv Rusije jer je posljednja država zapadnog Balkana koja to nije učinila te da istraži moguće nepravilnosti na izborima održanim u decembru kako bi se sačuvao integritet izbornog procesa - kaže Pič.
Beograd pritom treba sarađivati s Organizacijom za evropsku sigurnost i saradnju koja je u svom preliminarnom izvještaju dala konkretne primjedbe na izborni proces.
Pič je iskazao apsolutnu podršku normalizaciji odnosa Srbije i Kosova i osudio je organiziranje oružanog sukoba kod mjesta Banjska na sjeveru Kosova u kojem su srpski državljani napali kosovsku policiju.
Britanac je to nazvao „ozbiljnim incidentom” pa istakao da kosovske vlasti potpuno sarađuju u istrazi, „što je naglasio i razgovorima u Beogradu”.
Pronađeno oružje
Dodao je da je količina pronađenog oružja mogla biti destabilizirajuća za Kosovo, zbog čega je pohvalio profesionalno i koordinirano djelovanje kosovske policije.
- Normalizacija između Beograda i Prištine bit će na dobrobit svih građana obaju država, ali i šire regije, pa i Hrvatske, a budućnost Kosova je ona „multietničke republike - rekao je.
Što se tiče Crne Gore i njene nove vlade, Pič je rekao da je ona pokazala pozitivne korake u reformi vladavine prava i imenovanja sudaca, što su prepoznale i Britanija i EU.
- Crnogorsku vladu treba ohrabrivati da zadrži ili ubrza tu putanju - rekao je Pič, naglašavajući važnost Crne Gore kao članice NATO-a.