Ambasador SAD u BiH Majl Marfi (Michael Murphy) pisao je premijeru Federacije BiH Nerminu Nikšiću (SDP BiH) i njegovim zamjenicima Vojinu Mijatoviću (SDP BiH) i Toniju Kraljeviću (HDZ BiH).
U pismu je prokomentarisao rad Vlade FBiH, ali se i osvrnuo šta bi se trebalo realizovati.
- Pozdravljamo nedavne pozitivne poteze zakonodavnih i izvršnih organa Federacije BiH. Posebno želimo da pohvalimo usvajanje tri važna energetska zakona u Parlamentu čiji je cilj omogućiti bolje strateško planiranje i osigurati bolji zakonodavni okvir za energetski sektor. Također, pozdravljamo donošenje Zakona o zaštiti civilnih žrtava rata, kao i Zajedničke platforme za reformu javne uprave – navodi se u pismu koje je objavio portal Istraga.ba.
Marfi se osvrnuo i na pitanja koja se tiču finansijske stabilnosti.
- Usklađenost zemlje sa međunarodnim standardima u oblasti sprečavanje novca i finansiranje terorizma, ocjenjuje Odbor stručnjaka Vijeća Evrope za SPN/FT tj. MONEYVAL, a postupak ocjenjivanja završava u februaru 2024. godine. Ukoliko se do tada ne ispune međunarodni standardi, postoji realna mogućnost da se BiH ponovo nađe na listi jurisdikcija Radne grupe za finansijske mjere protiv pranja novca i Evropske unije sa strateškim nedostavima u sistemu za sprečavanje pranja novca i finansiranje terorizma – ističe Marfi.
Posljedice za državu
Marfi je istakao da bi to povuklo političke, ekonomske i finansijske posljedice po državu.
- Ključni korak u pravcu ispunjenja međunarodnih uslova jeste usvajanje novog Zakona o sprečavanju pranja novca i finansiranja terorizma, usklađenog sa pravnom stečevinom EU. Još uvijek se čeka na imenovanje nadzornih tijela u FBiH, što koči finalizaciju zakona i negativno utječe na usklađenost BiH sa standardima u oblasti SPN/FT – navodeo je.
On je istakao važnost provođenja Zakona o suzbijanju korupcije i organizovanog kriminala u FBiH.
- Očekujemo da Vlada FBiH bez odlaganja osigura privremene i stalne prostorije za specijalizovane odjele. Ambasada SAD-a i EU su spremni pomoći Vladi FBiH i osigurati značajnu podršku u provedbi tog Zakona. Stvaranje održivog i djelotvornog sistema za borbu protiv korupcije će dugoročno omogućiti veći prosperitet za građane FBiH. Potrebno je hitno provesti socio-ekonomske strukturalne reforme kako bi se odgovorilo na glavne izazove koji ugrožavaju konkurentnost te kako bi se postigao dugoročni i održivi rast koji će građani osjetiti – istakao je Marfi.
Koncesije za aerodrome
U jednom dijelu se osvrnuo i na koncesije vezano za aerodrome u FBiH.
- FBiH bi trebala dati prioritet uspostavi zakonskih okvira koji će omogućiti javno-privatno partnerstvo i koncesije te potaknuti privatna ulaganja. Konkretno, koncesije za rad aerodroma se ne mogu dalje racionalno odgađati. Hitno je potrebna nova politika tržišta rada, utemeljena na konkretnoj dijagnostici i jasno definiranim reformskim mjerama – naveo je Marfi.
Naglasio je da je potrebno napraviti razliku između aktivnih i pasivnih tražilaca posla kako bi zavoi za zapošljavanje mogli usmjeriti svoje resurse na one koji zaista traže posao.
- Privatni sektor mora biti motor rasta u FBiH. Vlada i Parlament moraju hitno usvojiti novi Zakon o doprinosima i Zakon o porezu na dohodak kako bi što prije stupili na snagu. S obzirom na rekordan rast javnih prihoda, socijalne doprinose je potrebno maksimalno smanjiti kako bi se omogućio rast privatnog sektora – istakao je američki ambasador.