RIJEČ STRUKE

Sukobi u školama postali svakodnevica: Kako zaustaviti nasilje među djecom?

Konsultacija s psihologom ili pedagogom može biti korisna, istakla je Fazlić

Vršnjačko nasilje. Facebook

N. Fazlić

26.8.2023

Bliži se nova školska godina, a time i novo poglavlje za djecu koja kreću u prvi razred osnovne škole. Kako bi što lakše prihvatili polazak, koji podrazumijeva i početak osamostaljivanja, vrlo bitnu ulogu igra otvorena komunikacija roditelja s djecom.

Djetetu je potrebno pružiti podršku i ohrabrenje u svakodnevnim aktivnostima kako bi se osjećalo sigurno i imalo dovoljno samopouzdanja.

Socijalna sredina

U razgovoru za "Dnevni avaz" psihologinja Armina Čerkić istakla je koliko je bitan razgovor u odgoju, naročito kada se djeca trebaju uklopiti u socijalnu sredinu, gdje nerijetko nailaze i na agresivne oblike ponašanja.

- Važno je objasniti djeci da su svi ljudi jedinstveni i da različitost treba poštovati i cijeniti. Roditelji trebaju biti uzori svojim stavovima i ponašanjem, jer djeca često uče posmatrajući roditelje. 

Odgoj, također, ima značajnu ulogu u razvoju djeteta i može biti faktor u oblikovanju nasilnog ponašanja. Ako je dijete izloženo nasilju ili agresivnom ponašanju u kući, postoji veća šansa da će i samo razviti takve obrasce ponašanja - kazala je Čerkić.

Neprimjereno ponašanje kod djece može dovesti do brojnih emocionalnih posljedica, socijalne izolacije i problema u odnosima s vršnjacima, kazala je za “Avaz” psihologinja Mirela Fazlić.

- Ako roditelj primijeti neprimjereno ponašanje kod djeteta koje nije mogao riješiti, traženje stručne pomoći, poput konsultacija s psihologom ili pedagogom, može biti korisno. Stručnjaci mogu pružiti alate i strategije za rješavanje problema i prevenciju daljnjeg neprimjerenog ponašanja - rekla je Fazlić, dodajući da poticanjem empatije i rješavanjem konflikata roditelji mogu smanjiti sklonost prema nasilju kod djece.

Edukativni program

Osim što roditelja, i škole imaju važnu ulogu u rješavanju konflikata na način da kroz predmete obrađuju sve teme, od nasilja do neprimjerenih ponašanja, istakao je psiholog Samir Omerović iz Udruženja „Sinapsa“.

- Roditelji mogu naučiti dijete kako da upravlja emocijama, o disciplini, postavljanju granica, empatiji. Ako tako posmatramo, roditeljstvo i odgoj su važni faktori i mogu spriječiti mnogo neprimjerenih ponašanja u ovom pogledu. 

A svakako se poticajno može djelovati i kroz različite predmete u školi - kazao je Omerović.

Stručnjaci smatraju da su roditelji veoma bitan faktor. Facebook

Stručna pomoć

Kako kaže psihologinja Fazlić, nerijetko su u školama primjetni primjeri gdje djeca imaju predrasude o vršnjacima koji su lošijeg imovinskog stanja ili drugačije boje kože.

- Nasilje u školama je postalo svakodnevica, nažalost, a nadležni nemaju mehanizme u rješavanju vršnjačkog nasilja.

Škole bi trebale provoditi edukativne programe koji se fokusiraju na prevenciju nasilja, te pojačati djelovanje psihologa i pedagoga u radu s djecom, pogotovo ako se radi o problematičnoj djeci - dodala je Fazlić.

Praksa pokazuje da je uvijek korisno savjetovati se sa stručnjacima, psiholozima prije svega, čak i zbog nekih manjih problema i izazova u roditeljstvu čije rješenje može preduprijediti mnogo neprimjerenih ponašanja.

Video
Vlasnik autorskih prava © avaz-roto press d.o.o.
ISSN 1840-3522.
Zabranjeno preuzimanje sadržaja bez dozvole izdavača.