SARAJEVO

Dan otvorenih vrata u Muzeju "Alija Izetbegović": Posjetioci dolaze iz svih dijelova svijeta

Svake godine Muzej "Alija Izetbegović" posjeti veliki broj gostiju iz Bosne i Hercegovina ali i drugih država

Dan otvorenih vrata u Muzeju "Alija Izetbegović" - Avaz
Dnevni avaz
Dnevni avaz
Dnevni avaz
Dnevni avaz
+6
Anadolija

8.8.2023

Povodom obilježavanja 98 godina od rođenja prvog predsjednika Republike Bosne i Hercegovine Alije Izetbegovića, Javna ustanova Muzej “Alija Izetbegović” organizuje Dan otvorenih vrata, javlja Anadolija.

Kako su kazali iz ove ustanove, posjetioci imaju priliku upoznati se sa muzejskim postavkama od 09.00 do 17.00 sati, a tokom trajanja "Dana otvorenih vrata“ ulaz je besplatan.

Dnevno do 200 posjetilaca

Svake godine Muzej "Alija Izetbegović" posjeti veliki broj gostiju iz Bosne i Hercegovina, ali i drugih država, a tako je bilo i danas na dan rođenja prvog predsjednika Republike Bosne i Hercegovine.

Halima Husić, naučna saradnica Muzeja "Alija Izetbegović", izjavila je da su najčešći posjetioci ove ustanove strani gosti.

- Imamo dnevno oko stotinu do dvije stotine posjetilaca, najviše iz Turske, ali i drugih zemalja. Kada nije vrijeme ljetnog raspusta naši najčešći posjetioci su učenici osnovnih i srednjih škola - kazala je Husić te dodala:

- Za učenike osnovnih i srednjih škola imamo uvijek neke aktivnosti, radionice, vođenje kroz muzejsku postavku, dok za studente trenutno imamo javni poziv za ljetnu školu diplomatije koja je u septembru i javni poziv za najbolji video materijal o prvom predsjedniku Republike Bosne i Hercegovine Aliji Izetbegoviću koji je također otvoren do kraja mjeseca avgusta.

Zanimljivi detalji iz života

Istakla je da se posjetioci Muzeja "Alija Izetbegović" žele upoznati o mnogim zanimljivim detaljima iz života i djela prvog predsjednika Republike Bosne i Hercegovine.

- Posjetioci najviše tragaju za intelektualnom ostavštinom predsjednika Izetbegovića. Njegove knjige i njegova djela su ono prvo što traže u Muzeju, ali također traže da nauče i saznaju više o njegovoj ulozi kao predsjednika Predsjedništva Republike Bosne i Hercegovine, kako je to bilo biti predsjednik Bosne i Hercegovine, voditi Armiju Republike Bosne i Hercegovine, predvoditi diplomatske borbe za mir u Bosni i Hercegovini, po čemu je on bio poznat širom svijeta - kazala je Husić.

Pozvala je građane da na Dan otvorenih vrata posjete Muzej "Alija Izetbegović" i pogledaju zanimljive muzejske postavke koje govore o liku i djelu prvog predsjednika Republike Bosne i Hercegovine.

Inače, na današnji dan obilježava se 98 godina od rođenja prvog demokratski izabranog predsjednika Predsjedništva Republike Bosne i Hercegovine Alije Izetbegovića.

Alija Izetbegović bio je prvi predsjednik Predsjedništva međunarodno priznate Republike Bosne i Hercegovine i vrhovni komandant Armije RBiH tokom agresije na BiH 1992-1995.

Biografija

Rođen je 8. avgusta 1925. godine u Bosanskom Šamcu, a umro je 19. oktobra 2003. godine u Sarajevu. Sahranjen je na Šehidskom mezarju "Kovači" u Sarajevu.

Odrastao je i školovao se u Sarajevu, gdje je diplomirao na Pravnom fakultetu. Kao pravni savjetnik, radio je u više sarajevskih preduzeća. Zbog svojih političkih opredjeljenja i djelovanja, za vrijeme bivše SFR Jugoslavije dva puta je zatvaran i osuđivan. U poznatom, politički montiranom, "Sarajevskom procesu", kao prvooptuženi u grupi od trinaest muslimanskih intelektualaca, osuđen je na 14 godina zatvora 1983. godine.

Alija Izetbegović je utemeljitelj Stranke demokratske akcije (SDA) i na prvoj osnivačkoj skupštini SDA, 25. maja 1990. godine, postao prvi predsjednik Stranke. Nakon pobjede SDA na prvim višestranačkim parlamentarnim izborima, 1990. godine, Izetbegović je izabran za prvog predsjednika Predsjedništva Republike BiH.

U uvjetima raspada bivše SFR Jugoslavije, proglašenja nezavisnosti njenih republika, gomilanja oružja i ljudstva nekadašnje JNA u Bosni i Hercegovini, Izetbegović je bio jedan od pobornika referenduma o nezavisnosti Bosne i Hercegovine. Na referendum, održan 29. februara i 1. marta 1992. godine, izašlo je oko 64 posto građana BiH s pravom glasa, među kojima se 99 posto izjasnilo za nezavisnost Bosne i Hercegovine, nakon čega je u Skupštini RBiH usvojena Deklaracija o nezavisnosti i uslijedilo međunarodno priznanje Bosne i Hercegovine.

U turbulentnom vremenu početkom 1990-ih godina, Izetbegović je učestvovao u svim aktivnostima i razgovorima s ciljem očuvanja mira u Bosni i Hercegovini.

U najtežim vremenima agresije na Bosnu i Hercegovinu od bivše JNA i paravojnih srpskih jedinica, opsade glavnog grada Sarajeva, Izetbegović je ostao u zemlji, zajedno sa svojim narodom, a vrlo često se i sam nalazio u životnoj opasnosti.

"Ovo nije pravedan mir"

Bio je učesnik mirovnih pregovora u američkom Dejtonu 1995. godine, koji su rezultirali potpisivanjem Dejtonskog mirovnog sporazuma, kojim je zaustavljen četverogodišnji rat u BiH. 

- Ovo nije pravedan mir. Ali je pravedniji od nastavka rata. U situaciji kakva jeste, u svijetu kakav jeste, bolji mir se nije mogao postići - izjavio je Alija Izetbegović netom nakon potpisivanja Dejtonskog sporazuma.

Nakon prvih poslijeratnih višestranačkih izbora, 1996. godine, izabran je za člana, a potom i za predsjedavajućeg Predsjedništva BiH. Poslije deset godina obavljanja funkcije člana Predsjedništva BiH, iz zdravstvenih razloga, 2000. godine, podnio je ostavku na mjesto člana Predsjedništva BiH.

Alija Izetbegović je autor većeg broja publicističkih radova, studija i knjiga koje su prevedene na više svjetskih jezika, a islam i stanje islamskih naroda bili su u fokusu njegove pažnje. Najpoznatija djela su "Islamska deklaracija", "Islam između Istoka i Zapada", "Moj bijeg u slobodu"... Dobitnik je brojnih domaćih i međunarodnih nagrada za rad na promicanju demokratije, mira i islama.

Vlasnik autorskih prava © avaz-roto press d.o.o.
ISSN 1840-3522.
Zabranjeno preuzimanje sadržaja bez dozvole izdavača.