2009. GODINA

"Avazov" vremeplov: Kako smo izvještavali o usvajanju Rezolucije Evropskog parlamenta o Srebrenici

Rezolucija je usvojena apsolutnom većinom glasova (556 za, devet protiv i 22 suzdržana)

Evropski parlament. AP Photo/Jean-Francois Badias, File

H. J. I.

21.6.2023

Evropski parlament je 2009. godine usvojio Rezoluciju o Srebrenici prema kojoj se svaki 11. juli proglašava Danom sjećanja na žrtve genocida u Srebrenici.

O tome je "Dnevni avaz" izvještavao, a u nastavku donosimo tekst koji je objavljen u printanom izdanju 16. januara 2009. godine.

Parlament Evropske unije usvojio je jučer u Strazburu Rezoluciju kojom se 11. juli proglašava Danom sjećanja na žrtve genocida u Srebrenici. Koliki je značaj ovog događaja, dovoljno govori generalna ocjena predstavnika udruženja žrtava da će za BiH i sve preživjele žrtve genocida jučerašnji dan ostati zapisan kao historijski.

Simbol nesposobnosti

Rezolucija je usvojena apsolutnom većinom glasova (556 za, devet protiv i 22 suzdržana), a njeni pokretači bili su Dajana Valis (Diana Wallis), potpredsjednica Evropskog parlamenta, i Jelko Kacin, zastupnik iz Slovenije. Rezolucija konstatira da su „snage bosanskih Srba 11. jula 1995. godine pod rukovodstvom Ratka Mladića i naredbama Radovana Karadžića počinile masakr nad više od osam hiljada ljudi“.

- Taj čin proglašen je genocidom na Međunarodnom krivičnom sudu za bivšu Jugoslaviju, a počinjen je u UN-ovoj sigurnosnoj zoni, čime je postao simbolom nesposobnosti međunarodne zajednice da intervenira i spriječi civilne žrtve - navodi Evropski parlament, podsjećajući da je najodgovorniji za genocid Ratko Mladić i dalje na slobodi te traži da se on i ostali odgovorni što prije nađu pred licem pravde.

Rezolucijom se države članice Unije, Vijeće Evropske unije i Evropska komisija pozivaju da obilježavaju 11. juli kao Dan sjećanja na srebreničke žrtve. Parlament EU jučer je na plenarnom zasjedanju u Strazburu glasao o Rezoluciji, dok je rasprava o njoj održana u srijedu kasno navečer. Više od 15 zastupnika za govornicom je podržalo Rezoluciju, uključujući i Benitu Ferero-Valdner (Ferrero Waldner), komesara EU za vanjske poslove, te brojne zastupnke u Evropskom parlamentu i predstavnika češkog predsjedavanja Unijom.

Shvaćena važnost

Usvajanje Rezolucije pokrenuto je prije tri mjeseca, kada su u Briselu predstavnici udruženja „Majke enklava Srebrenica i Žepa“ i „Žena-žrtva rata“ te Saveza logoraša, u prisustvu reisu-l-uleme dr. Mustafe ef. Cerića uručili prijedlog rezolucije o Srebrenici potpredsjednici Evropskog parlamenta Dajani Valis.

Naslovnica "Dnevnog avaza". Avaz

Za Muniru Subašić, predsjednicu Udruženja Pokret „Majke enklava Srebrenica i Žepa“, nijednog trenutka nije bilo dvojbe hoće li ta rezolucija biti usvojena.

- Vjerovala sam sve vrijeme da će Evropski parlament shvatiti važnost da 11. juli bude proglašen Danom žalosti u Evropi. Ovo je mali dio poštovanja prema našim mrtvima, prema nama preživjelima. Za nas, majke Srebrenice, ovo je historijski događaj. Daje mi nadu da možemo ići dalje i od sada će 11. juli ostati za sve buduće generacije opomena da se Srebrenica više nikada i nikome ne ponovi - poručila je Subašić.

Isplati se boriti za pravdu

- Žrtva je pokazala da se isplati boriti za pravdu. Ovo je odluka koja se tiče budućnosti BiH, a posebno Bošnjaka. Ona je nagovještaj jednog mogućeg zaokreta kada je Evropa u pitanju. Čestitam svim udruženjima žrtava koja su pokazala da ta upornost, koja ponekad mnogima smeta jer se stalno priča o genocidu, daje rezultate. Sada moramo u Tribunalu i Sudu BiH nastaviti da se borimo protiv pojedinaca i projekata koji su odgovorni za Srebrenicu - reakcija je Amira Ahmića, bošnjačkog oficira za vezu s Haškim tribunalom.

Nagovještaj nove politike

- Odluka Evropskog parlamenta je nagovještaj neke nove evropske politike prema BiH. Dali su nam do znanja da BiH nije zaboravljena. Očekujemo da će sada Evropa pomoći da postanemo njen dio. Zahvaljujem svima koji su nam pomogli da ostvarimo ovu pobjedu, a posebna zahvala je za 556 poslanika koji su glasali za. Uprkos svemu što sam preživjela, ovo mi je najsretniji dan – izjavila je predsjednica Udruženja „Žena-žrtva rata“ Bakira Hasečić.

Vlasnik autorskih prava © avaz-roto press d.o.o.
ISSN 1840-3522.
Zabranjeno preuzimanje sadržaja bez dozvole izdavača.